Franz Schubert i romantyczne wędrówki donikąd

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 12:00
- W czasach, gdy staramy się dbać o zdrowie, ruszać, biegać, chodzić, chciałbym, żebyśmy wrócili do wędrówek romantycznych z początku XIX wieku - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki.
W XIX wieku spacery służyły rozmyślaniu nad życiem
W XIX wieku spacery służyły rozmyślaniu nad życiemFoto: Pixabay.com

Jak twierdzi, spacery w tamtym czasie służyły nie tyle rekreacji czy poprawie zdrowia, co przeżywaniu świata, odczuwaniu samotności i odkrywaniu, że nigdy nie da się dojść do kresu wędrówki.

- Zapraszam Państwa serdecznie, poprzez twórczość Schuberta i innych kompozytorów przyjrzymy się, dokąd nie dojdziemy - mówił Waldemar Malicki.

O swojej cotygodniowej audycji autor pisze tak:

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
119:10 2022_01_15 09_59_57_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Franz Schubert i romantyczne wędrówki donikąd (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz podcast:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

VIII Symfonia "Wielka" i jej najlepsze wykonanie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 19:00
Podczas kolejnego spotkania jury w składzie: Dorota Kozińska, Wojciech Michniewski i Andrzej Sułek oceniło wykonania wielobarwnej i pełnej majestatu VIII Symfonii "Wielkiej" Franciszka Schuberta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepojona szczęściem muzyka Franciszka Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 12:00
W piątek do zdobycia był album "Schubert - Symfonie nr 2 i 3, Kammerorchester Basel". Franciszek Schubert to jeden z najgenialniejszych kompozytorów romantycznych. Jego muzyka jest przepojona tęsknotą za szczęściem, miłością do człowieka i wzruszającą pochwałą życia. II Symfonia B-dur została skomponowana przez niego w 1815 roku, dwa miesiące później ukończył III Symfonię D-dur.
rozwiń zwiń