Beatlesi w różnych stylach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 13:00
Tym razem Waldemar Malicki zabrał słuchaczy Dwójki w podróż po interpretacjach piosenek słynnej czwórki z Liverpoolu.
Okładki płyt The Beatles
Okładki płyt The BeatlesFoto: Cezary Piwowarski/PR
Obejrzyj
UPIOR_W_ETERZE_na_22_I_2022 - podcast.mp4

Tak Waldemar Malicki zapraszał na ten program, który był nieco inny niż dotychczasowe. - Nasze spotkanie będzie poświęcone muzyce zespołu The Beatles. Choć nie do końca, chodzi raczej o to, jak twórczość tej grupy może być przerabiana na inne style, związane z historią muzyki w ogóle. Czyli przerabiamy najróżniejsze piosenki Beatlesów na barok, romantyzm, a może jeszcze na coś innego. Okazuje się, że tych transkrypcji, transpozycji, persyflaży, parodii i jakichkolwiek innych pomysłów było mnóstwo. Zapraszam państwa na podróż po nich, wiele nas zadziwi w tej nowej, nieoczekiwanej formie - mówi autor audycji. 

Historia The Beatles jest nie tylko fascynującą opowieścią o czterech młodych chłopakach z Liverpoolu, ale także świadectwem przemian zachodzących w latach 60. za sprawą ich rówieśników.

- Beatlesi trafili na znakomity czas. Lata 60. to okres, kiedy cały świat został postawiony na głowie. Mówi się w dużym uproszczeniu, że gdyby nie oni i ta epoka, to dziś nie chodzilibyśmy do biura w dżinsach, tylko w garniturach - mówił Piotr Metz, dziennikarz muzyczny Dwójki, w 2012 roku w audycji Romana Czejarka z cyklu "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia.


Posłuchaj
120:44 2022_01_22 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Beatlesi w różnych stylach (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

- To był typowy przykład zespołu, w którym każdy element był bardzo ważny. Tam wszystko zagrało, a najbardziej niesamowite jest to, że ich kariera trwała zaledwie osiem lat, podczas których zmienili muzykę nie do poznania - powiedział Piotr Metz.

Zobacz wideo:

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Menuet i jego historia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:13
W kolejnym spotkaniu Waldemar Malicki zabrał słuchaczy Dwójki w podróż przez historię menueta, jednego z najbardziej popularnych tańców na dworze francuskiego króla Ludwika XIV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franz Schubert i romantyczne wędrówki donikąd

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 12:00
- W czasach, gdy staramy się dbać o zdrowie, ruszać, biegać, chodzić, chciałbym, żebyśmy wrócili do wędrówek romantycznych z początku XIX wieku - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń