Pachelbel i jego "Kanon", który zawojował świat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 10:00
- Zapraszam Państwa na spotkanie z niezwykłą kompozycją Johanna Pachelbela - jego "Kanonem", który zawojował świat - zapowiadał  Waldemar Malicki zapowiadał swoją audycję.
Fragment partytury Kanonu Johanna Pachelbela
Fragment partytury "Kanonu" Johanna PachelbelaFoto: Carolina K. Smith MD/Shutterstock

- Pewien znajomy wiolonczelista uznał siebie samego za leniwego i powiedział, że jego ulubionym utworem, który chętnie wykonywałby do końca życia, jest "Kanon" Pachelbela, bo tam gra się tylko osiem dźwięków - taką historię przywołał na wstępie swojego zaproszenia autor programu.

Potwierdził, że te osiem dźwięków przez cały czas pojawia się w utworze Johanna Pachelbela. - Trzech skrzypków na kanwie tych ośmiu dźwięków szaleje i zaczyna grać coś o wiele bardziej skomplikowanego. A wiolonczelista tak jak zaczął, tak kończy - podsumował gospodarz audycji. 

Głównym bohaterem najnowszej odsłony "Upiora w eterze - Waldemar Malicki Show" był "Kanon D-dur na troje skrzypiec i basso continuo" niemieckiego kompozytora Johanna Pachelbela (1653-1706).

Posłuchaj
121:53 2022_06_25 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Pachelbel i jego "Kanon", który zawojował świat (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Basso continuo to jedna z tajemnic muzyki baroku... Praktyka ta polega na graniu harmonicznego akordowego towarzyszenia do muzyki wykonywanej przez solistę.

Partia "basso continuo" (także w skrócie: continuo) mogła być realizowana przez różne instrumenty, w zależności od decyzji wykonawców, choć musiał pojawić się przynajmniej jeden instrument, na którym można wykonywać akordy; najczęściej był to klawesyn lub organy, czasem też instrumenty strunowe, takie jak lutnia czy harfa. Dodatkowo używano instrumentów grających w niskim rejestrze, podkreślających linię basu, na przykład wiolonczeli, wioli basowej czy fagotu. Zapis partii "basso continuo" był w formie basu cyfrowanego, w którym nad pojedynczą linią głosu basowego, odzwierciedlającą najniższe dźwięki, zapisane są cyfry, informujące improwizującego wykonawcę o tym, jakie akordy mają zostać zagrane.

(Opis pochodzi ze strony Muzykoteka Szkolna)

Zobacz wideo:

(Facebook Dwójki)

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Giacomo Puccini w roli głównej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 11:59
W audycji Waldemara Malickiego słuchaliśmy muzyki wybitnego włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego - w najróżniejszych wersjach, nie tylko wokalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak polski mazurek podbił Amerykę Łacińską [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:00
- Polskość - mazurek, kujawiak, oberek - w każdym razie to, co tam się z Polską kojarzy, okazało się niezwykle atrakcyjne również po drugiej stronie świata, a mianowicie w Ameryce Łacińskiej - mówił Waldemar Malicki, zdradzając temat swojej najbliższej audycji.
rozwiń zwiń