Joe Morris: granie jest moim życiem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 08:07
- Nie byłem świadom, jak głęboki wpływ ma na mnie granie muzyki. Oczywiście wiem, że wciąż się czegoś uczę, grając i myśląc o tym, co zagrałem. Muszę zatem przyznać, że aktualna sytuacja odebrała mi trochę energii - mówił o czasie izolacji z powodu pandemii gitarzysta i improwizator Joe Morris.
Joe Morris - amerykański gitarzysta jazzowy, basista, kompozytor
Joe Morris - amerykański gitarzysta jazzowy, basista, kompozytorFoto: PAP/EPA

Posłuchaj
119:30 2020_09_23 23_00_22_PR2_Nocna_strefa.mp3 Wywiad z gitarzystą Joe Morrisem i prezentacja nowych nagrań młodej polskiej sceny jazzowej (Nocna strefa/Dwójka) 

Joe Morris jest jednym z najważniejszych gitarzystów w historii muzyki freejazzowej. Dążenie do prawa, by grać tak jak sam uważa musiał w pewnym sensie wywalczyć. - To była przygoda upstrzona mnóstwem pułapek. Z całą pewnością unikałem wszystkiego, co było pod jakimkolwiek względem ściśle zdefiniowane - podkreślił muzyk. 

Posłuchaj
68:43 [ PR2]PR2 (mp3) 23 wrzesień 2020 23_05_27 v1.mp3 Rozmowa Joe Morrisem (Rozmowy improwizowane/Dwójka)

Był jednym z pierwszych, którym udało się wytyczyć własną drogę, unikając bezpośrednich zapożyczeń od dwóch klasyków gatunku: pioniera swobodnej improwizacji Dereka Baileya oraz gniewnego reprezentanta czarnej awangardy Sonny'ego Sharrocka.

- Kiedy słuchałem Sonny'ego Sharrocka - opowiadał gitarzysta - myślałem: aha, on już to osiągnął, więc co ja powinienem zrobić? Kiedy słuchałem, jak Derek Bailey gra swoje klastry chromatyczne, tak trudne do uzyskania na gitarze, myślałem: jemu udało się osiągnąć właśnie to, a co ja mam uzyskać? Szukałem rzeczy, których jeszcze nie zrobiono.

- Zawsze starałem się robić wszystko, aby nie dać się zdefiniować - zaznaczył Joe Morris. - Nie chcę, żeby ktokolwiek mówił mi, kim jestem. Wielu próbowało, ale nie sądzę, żeby wielu się udało. Nie patrzę na to w sposób linearny: czy jestem bardziej po stronie Dereka Baileya, Sonny'ego Sharrocka, Jima Halla czy Jimiego Hendrixa.

W wywiadzie również m.in. o przebiegu pandemii i jej wpływie na życie muzyków jazzowych w USA, mikrotonach i współpracy Morrisa z polską wytwórnią Fundacja Słuchaj!

W drugiej części programu zaprezentowaliśmy nowe nagrania młodej polskiej sceny jazzowej - m.in. solowy album saksofonistki Matyldy Gerber oraz płyta gdańskiego zespoły Abyss.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Joe Morris (gitarzysta)

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

John Cotrane. Ikona jazzu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:30
95 lat temu, 23 września 1926 roku, urodził się John Coltrane, jeden z największych gigantów światowego jazz. Grał na kilku instrumentach - zaczynał od saksofonu altowego, fletu i klarnetu... jednak jego ukochanym instrumentem stał się saksofon tenorowy.
rozwiń zwiń