Brighton '75. Pamiętny koncert zespołu Can

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 10:43
W czwartkowej "Nocnej strefie" duet HCH zaprosił w nostalgiczną podróż z grupą Can, a także omówił najnowsze wydania płytowe.
W swej twórczości grupa Can czerpała z dokonań muzyki elektronicznej, współczesnej, jazzu, latynoskiej i afrykańskiej muzyki etnicznej
W swej twórczości grupa Can czerpała z dokonań muzyki elektronicznej, współczesnej, jazzu, latynoskiej i afrykańskiej muzyki etnicznejFoto: ATV/Interfoto/Forum

W audycji usłyszeliśmy fragmenty archiwalnego koncertu. Była to niemiecka krautrockowa legenda – grupa Can. Tym razem z występu w Brighton z roku 1975. Dodatkowe wrażenia zapewnił fakt, że 50 lat skończyła właśnie najsłynniejsza płyta Can - "Tago Mago". Był to trzeci krążek zespołu i drugi nagrany z wokalistą Damo Suzukim. Na albumie znalazły się m.in. 18-minutowy jam "Halleluhwah", w którym perkusista Jaki Liebezeit gra tę samą melodię na bębnach przez cały czas trwania utworu, czy 17-minutowy kolaż dźwiękowy "Aumgn" z wpływami funku lub "Peking O" z wpływami muzyki chińskiej.

Krautrock to odmiana eksperymentalnego rocka, która narodziła się w drugiej połowie lat 60. XX wieku na terenie Niemiec. Artyści tego nurtu inspirowali się muzyką awangardową i psychodeliczną. Charakteryzowało ich również nowatorskie w tamtym okresie użycie technik elektronicznych, mechaniczne brzmienie, rozbudowane kompozycje i improwizacje.

Były też dodatkowe płyty z nowościami.

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku, który to dzień należy właśnie do duetu Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

Zobacz zapowiedź audycji:


Posłuchaj
105:32 2021_12_17 23_09_11_PR2_Nocna_strefa.mp3 Nostalgiczna podróż z grupą Can (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński 

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisja: 23.00


Czytaj także

Bester Quartet i geniusz z Jamajki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 14:28
Światy odległe geograficznie, ale bliskie głębią dźwięku i hipnotycznym transem. Przedwojenny świat kultury żydowskiej i pulsujący rytm karaibskiej wyspy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Syrena" duetu Nowak & Twardoch i inne jesienne nowości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:33
"Syrena - melodrama aeterna" - fonograficzna premiera drugiej opery Alka Nowaka i Szczepana Twardocha (Anaklasis) otworzyła kolejne spotkanie z cyklu "Płytomania".
rozwiń zwiń