Michael Blake. Kanadyjczyk w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:26
Gościem dzisiejszych "Rozmów improwizowanych" był Michael Blake - urodzony w Montrealu, a dorastający w Vancouver saksofonista.
Michael Blake
Michael BlakeFoto: Anna Yatskevich

Historia Michaela Blake'a to opowieść o ponad 30 latach muzyki nowojorskiej. Saksofonista opowie w wywiadzie o szoku kulturowym, jaki przeżywał przyjeżdżający do Nowego Jorku w połowie lat 80. Kanadyjczyk i jak wyglądała z jego perspektywy nowatorska scena Downtownu. Lata 90. to dla Blake’a współpraca w słynnym Lounge Lizards, prowadzonym przez charyzmatycznego Johna Luriego – dowiemy się, jak zespół pracował nad osiągnięciem niepodrabialnego brzmienia i jak wypadał Lurie, próbujący zagrać szacowne jazzowe "Ornithology" Charliego Parkera.

Blake opowie również o założonym pod koniec lat 90. zespole Slow Poke, z avant-rockowym sznytem wykonującym utwory Nirvany, Johnny’ego Casha i Blind Willie Johnsona. W analizie coverów najdalej posuniemy się przy piosence "Video Games" Lany Del Rey, którą Blake nagrał na albumie "Red Hook Soul". Wspomnienia kanadyjskie powrócą w rozmowie na temat płyty "Amor De Cosmos" – muzycznym powrocie do rodzinnych stron w Kolumbii Brytyjskiej.

Dzięki uprzejmości artysty przedpremierowo (!) zaprezentujemy utwory z dwóch niewydanych jeszcze płyt Blake'a – albumu Blake & Brass XL (mieszanki nowoczesnego jazzu, nowoorleańskiego funku, tradycji zespołów dętych z Afryki i Indii i muzyki chóralnej z Madagaskaru) oraz nagrania z brazylijskim perkusjonalistą Mauro Refosco i rozbudowaną sekcją instrumentów strunowych.

Michael Blake:

"Widzieliście może film Truposz Jima Jarmuscha z Johnnym Deppem? Muzyka Neila Younga plus czarno-białe zdjęcia – ten film świetnie oddaje atmosferę północno-zachodnich terytoriów Kanady, z których pochodzę. Czujesz, że jesteś tam obcy. Duchy, ciemność, rubieże cywilizacji – film Jarmusha wzbudza te nastroje. W Kolumbii Brytyjskiej było coś, co przeszywało mnie do szpiku kości. Rodzaj duchowej aury, która każe ci mówić: Boże, tylko nie zostawiajcie mnie tam na noc samego w lesie. Żebyśmy się zrozumieli – to przepiękne miejsca! A jednocześnie przerażające; natura jest tam wprost obezwładniająca. Ale najważniejsza jest chyba nasza pamięć o ludziach, którzy mieszkali tam przed Europejczykami. To zupełnie inny rodzaj widzenia świata, duchów, zwierząt i całej natury. Pracując nad płytę Amor De Cosmos, próbowałem odtworzyć tę energię w takich utworach jak The Hunt czy Ghostlines, dziwnych i onirycznych".


Posłuchaj
114:21 2022_09_02 23_00_12_PR2_Nocna_strefa.mp3 Rozmowa z saksofonistą Michaelem Blake'iem (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 9.02.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jen Shyu. Rytuał dla utraconych

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 08:46
To zupełnie dosłownie będzie opowieść o śmierci i życiu, przez łzy i śmiech. W trakcie pracy nad projektem "Zero Grasses" w 2019 roku umiera ukochany ojciec Jen Shyu. I tak już osobiste przedsięwzięcie – Jen cytuje swoje pamiętniki z dzieciństwa i lat młodzieńczych, wspomina rasistowskie zadry i naiwne marzenia dojrzewającej Amerykanki – nabiera jeszcze bardziej intymnego charakteru. Staje się konfrontacją z bólem, dokumentem czasu żałoby i pożegnaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lê Quan Ninh. Improwizacja to nie tylko dialog

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:17
W środowym wydaniu audycji naszym gościem był Lê Quan Ninh, francusko-wietnamski perkusjonista i improwizator.
rozwiń zwiń