Tony Williams. Z Milesem Davisem, solo i z własnym zespołem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:54
Bohaterem "Nocnej strefy" był Tony Williams - perkusista drugiego wielkiego kwintetu Milesa Davisa. Muzyk odszedł z niego na początku roku 1969, mając już w planach własny zespół, Lifetime, ale zgodnie z obietnicą wrócił do Milesa na sesję do płyty "In the Silent Way" i został uhonorowany utworem "Dual Mr. Anthony Tillmon Williams Process".
Tony Williams za perkusją, rok 1985
Tony Williams za perkusją, rok 1985Foto: Guy Le Querrec/Magnum Photos/Forum

I to właśnie ten utwór otworzył wtorkową audycję.

Do swojego projektu Lifetime Tony Williams zaprosił gitarzystę Johna McLaughlina i organistę Larry’ego Younga. Obaj, ale już bez Williamsa, brali udział w sesjach do płyty "Bitches Brew" Milesa Davisa, o której mówiliśmy w poprzednich odsłonach cyklu

Jak przypomniał Piotr Metz, debiut płytowy formacji Lifetime pt. "Emergency!" miał trochę pecha. - Wytwórnia Polydor dopiero debiutowała, nie zajęła się należycie promocją, wokół działo się bardzo wiele, ale w opiniotwórczym "Rolling Stone" ukazała się recenzja Lestera Bangsa, który po pierwsze recenzował tę płytę wraz z "In a Silent Way" Davisa i "Abbey Road" Beatlesów, a po drugie napisał dość długi esej, w którym stwierdził, że muzycy tacy jak Miles Davis, Captain Beefheart i The Velvet Underground przenoszą w tej chwili muzykę popularną w zupełnie inne rejony - opowiadał gospodarz audycji.

Po latach "Emergency!" ma status niemal kultowy, jest uważana za pierwszą albo jedną z pierwszych płyt muzyki fusion.

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Posłuchaj
114:28 2022_02_15 22_59_46_PR2_Nocna_strefa.mp3 Tony Williams. Z Milesem Davisem, solo i z własnym zespołem (Nocna strefa/Dwójka) 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

WP #247. Jeszcze jeden wieczór z Milesem Davisem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 19:15
Audycję ponownie w całości wypełniła muzyka Milesa Davisa. Wysłuchaliśmy albumu "We Want Miles" wydanego w 1982 roku. 28 września minęła 30. rocznica śmierci artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy sierpień 1969

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:00
We wtorkowej "Nocnej strefie" wraz z Piotrem Metzem przenieśliśmy się do sierpnia 1969 roku - szczególnego czasu w historii świata.
rozwiń zwiń