REKLAMA

Tõnu Naissoo – z Tallina do Berklee (i z powrotem)

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 12:31
Kiedy w 1967 roku Charles Lloyd grał swój sławny koncert w Tallinie, wydany potem na płycie "Live In The Soviet Union", Tõnu Naissoo miał szesnaście lat i nie tylko oglądał na żywo swojego idola, ale również… występował na tym samym festiwalu. W "Nocnej strefie" spotkanie z legendą estońskiego jazzu. 
Tnu Naissoo i Zbigniew Namysłowski podczas wspólnego koncertu w Tallinie w 2017 roku
Tõnu Naissoo i Zbigniew Namysłowski podczas wspólnego koncertu w Tallinie w 2017 rokuFoto: Jazzkaar Festival

Tõnu Naissoo opowiadał o tym obrosłym legendą festiwalu i jego konsekwencjach, o dziadku partyzancie i życiu pod sowieckim butem. O tacie - Uno Naissoo - nazywanym ojcem estońskiego jazzu i poszukiwaniu własnej drogi, które nadal trwa.

W opowieściach pianisty pojawił się też pistolet startowy i żydowskie wesele, nie zabrakło również polskich nazwisk: Chopin, Penderecki, Lutosławski, Namysłowski, Makowicz, Rodowicz…

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy zarejestrowanej w Tallinie podczas tegorocznej edycji Jazzkaar Festival. 

Drugą godzinę audycji wypełniły nowe płyty m.in. Marcina Olaka, RGG z gośćmi, Artura Tuźnika, Kenny’ego Wollesena i tria Dave Murray/Brad Jones/Hamid Drake.

***

Podczas 2-godzinnego pasma autorskiego przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.


Posłuchaj
114:32 2022_06_01 23_01_43_PR2_Nocna_strefa.mp3 Tõnu Naissoo – z Tallina do Berklee (i z powrotem) (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Antoni Gralak autobiograficznie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 11:39
Gościem tego wydania "Nocnej strefy" był Antoni Gralak. Trębacz legendarnego Tie Breaka i twórca nie mniej legendarnego Graala opowiedział o swojej autobiograficznej książce "Pomiędzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silke Eberhard. Saksofon i gayageum w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:09
Bezkompromisowa improwizatorka i intrygująca kompozytorka, która pierwsze muzyczne kroki stawiała w orkiestrze dętej prowadzonej przez ojca. W "Rozmowach improwizowanych" saksofonistka Silke Eberhard opowie o Berlinie z lat 90. i współczesnej berlińskiej scenie.
rozwiń zwiń