REKLAMA

Antoni Gralak autobiograficznie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 11:39
Gościem tego wydania "Nocnej strefy" był Antoni Gralak. Trębacz legendarnego Tie Breaka i twórca nie mniej legendarnego Graala opowiedział o swojej autobiograficznej książce "Pomiędzy".
Antoni Gralak
Antoni GralakFoto: Andrzej Wiktor

"Prowadzą pielgrzymkę, więc założyli czyste mundury, daszki do góry, dla dodaniu animuszu dziabnęli czystą z gwinta i kiedy twarze nabrały szlachetnej miedzianej barwy, ruszyli na klasztor. Ruszyli z kopyta, bo wieżę już zobaczyli i poczuli pierwszy wódy kop i duży bęben, werble i trąby, tuby, klarnety i ten mega rozstrój. Jak ja to kocham!".

Co zostało dziś z tej Jasnej Góry, którą trochę po hrabalowsku opisuje Antoni Gralak? Dlaczego otwarcie mówi o uzależnieniu od narkotyków, za to nic a nic o szkole? Kapitalny portret pokolenia freaków, którzy "nie bali się przechodzić na czerwonym świetle". O tym w naszej rozmowie.

Antoni "Ziut" Gralak od lat uznawany za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession.

Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych.

W drugiej części audycji - Martyna van Nieuwland w wywiadzie o tegorocznym Katowice JazzArt Festival. Nowości - poezja. Elma Kais "Licenctia Poetica", Anna Jopek "Insight", Space Welders, Immortal Onion + Michał Jan Ciesielski, Jakub Żołubak Trio "Live at Działka”.

Kultowa formacja Tie Break w koncertowym cyklu Dwójki [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Posłuchaj
115:25 2022_04_20 23_00_24_PR2_Nocna_strefa.mp3 Antoni Gralak autobiograficznie (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Ukraiński gość, ukraińska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 14:44
W ukraińskiej odsłonie "Rozmów improwizowanych" między innymi spotkanie z dr. Myroslavem Trofymukiem, filologiem klasycznym, muzykiem, fotografem, dziennikarzem i antropologiem kultury. Przypomnieliśmy także fragment wywiadu z lwowskim kontrabasistą Markiem Tokarem i słuchaliśmy świetnej ukraińskiej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Pospieszalski i album "Polish Composers of the 20th Century"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 12:00
Marek Pospieszalski z zespołem gra polskich kompozytorów XX wieku. Robi to w sposób wyjątkowy i dlatego pytań wokół tego przedsięwzięcia jest wiele: dlaczego saksofonista wybrał takich twórców jak Panufnik czy Szalonek, a nie Penderecki czy Kilar? Dlaczego nie korzystał w zasadzie z oryginalnych partytur? Co kryło się w zamyśle, aby nagrań dokonać w klubie - krakowskiej Alchemii?
rozwiń zwiń