REKLAMA

Marianne Faithfull i jej niepokojące piosenki

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 07:00
W "Nocnej strefie" Piotr Metz zaprasił na spotkanie z twórczością Marianne Faithfull. Pretekstem jest nowy album, podsumowujący długą i bogatą w różne wydarzenia karierę brytyjskiej wokalistki.
Marianne Faithfull
Marianne FaithfullFoto: Featureflash Photo Agency/Shutterstock.com

W audycji Piotr Metz sięgnął m.in. po podwójny album "Songs of Innocence and Experience". - To podsumowanie kariery Marianne Faithfull - mówi prowadzący "Nocną strefę".

Córka austriackiej arystokratki i brytyjskiego szpiega zadebiutowała w 1964 roku piosenką "As Tears Go By", napisaną przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Pierwszy z panów był przez pewien czas towarzyszem życia Marianne Faithfull. W 1965 artystka nagrała płytę "Come My Way", z którą dotarła do dwunastego miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Kolejny krążek "Marianne Faithfull" zapewnił jej podobną pozycję w Stanach.

Po części przez toksyczny związek z liderem The Rolling Stones, a po części za sprawą zamieszania wokół własnej osoby, Marianne popadła w problemy narkotykowe. Przez pewien czas mieszkała w squatach. Po latach otwarcie mówi, że muzykę tworzyła w tym czasie wyłącznie po to, by zdobyć pieniądze na utrzymanie i narkotyki.

Powrót do wielkiej formy przyszedł w 1979 roku za sprawą rockowego albumu "Broken English". W zawartych na krążku tekstach Faithfull rozlicza się z trudnymi latami. Cztery kolejne płyty, wydane w latach 1981-1987, przypadły na okres ponownych problemów z uzależnieniami. W 1987 Marianne poddała się kuracji, po której wydała krążek "Strange Weather" - dzięki temu albumowi odzyskała dawną pozycję.

Lata dziewięćdziesiąte, a także początek kolejnego stulecia, przyniosły kolejne płyty wokalistki, przeważnie doceniane przez krytyków i słuchaczy. Dzisiejszy dorobek artystki przekracza dwadzieścia albumów.

Posłuchaj
115:27 2022_09_20 23_00_09_PR2_Nocna_strefa.mp3 Marianne Faithfull i jej niepokojące piosenki (Nocna strefa/Dwójka) 

Faithfull ma na koncie udziały w kilku produkcjach filmowych, pośród których jest m.in. zrealizowany w 1969 roku przez Tony’ego Richardsona "Hamlet". W ostatnich latach Marianne pojawiała się w "Marii Antoninie" (2006) oraz "Irinie Palm" z 2007 roku, gdzie zagrała tytułową rolę.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Dalsza część hinduskiej podróży Johna McLaughlina i Shakti

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 07:17
- W najbliższej "Nocnej strefie" odcinek ostatni hinduskich przygód Johna McLaughlina i jego zespołu Shakti. Zapraszam – mówił Piotr Metz przed swoją wtorkową (30.08) audycją w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice nowojorskich jazzowych loftów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 19:04
Między 1957 a 1976 rokiem w Nowym Jorku jazz rozbrzmiewał w loftach. Były to oazy rozwijającej się w różnych kierunkach muzyki. 
rozwiń zwiń