Tłusta środa w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 00:55
Zatytułowaliśmy tę audycję "Tłusta środa". Od ośmiu lat na kilka dni przed tradycyjnym nowoorleańskim Mardi Gras (wypadającym w ostatni wtorek przed środą popielcową) słuchamy muzyki z Nowego Orleanu - wciąż bijącego źródła jazzu, r&b i funku. 
Okładka płyty Haruki Kikuchi z cyklu Japan: New Orleans Collection Series
Okładka płyty Haruki Kikuchi z cyklu "Japan: New Orleans Collection Series"Foto: materiały promocyjne

Wszystkie te gatunki jednoczą w swojej muzyce słynne nowoorleańskie brass bandy, zawsze mocno reprezentowane podczas naszego ostatkowego programu.

Tym razem wyszliśmy jednak poza granice tak stylistyczne, jak i geograficzne. Z jednej strony w Nowym Orleanie gra się też muzykę rockową, folk, free jazz i avant pop, z drugiej - orkiestry czerpiące garściami z kultury muzycznej starego portowego miasta w Luizjanie działają na całym świecie.

Zabrzmiały więc najciekawsze nowoorleańskie zjawiska, które trudno usłyszeć na paradach maszerujących przez Dzielnicę Francuską, nagrania polskiego zespołu Brass Federacja oraz płyty puzonistki Haruki Kikuchi z cyklu "Japan: New Orleans Collection Series".

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Spotkania Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka z gwiazdami światowej awangardy jazzowej. Co tydzień oddajemy głos artystom, którzy zmienili i wciąż zmieniają oblicze nie tylko jazzu, lecz także całej muzyki współczesnej.

Posłuchaj
114:45 2023_02_15 23_00_02_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Tłusta środa w "Nocnej strefie" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 15.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Jazz jako muzyka rytmiczna, choć nie taneczna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 07:00
"Najważniejszy jest rytm. Jazz jest muzyką rytmiczną" - od lat powtarza słynny skrzypek Michał Urbaniak. Jednocześnie jazz od dawna nie jest muzyką taneczną. Skoro jednak trwa karnawał, postanowiliśmy się przyjrzeć kwestiom rytmu, metrum i tańca - wszystkiemu, co sprawia, że muzyka z głośników wprawia nasze ciało w ruch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Gołębiewski - tarcie i inne dotkliwe przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 07:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" był Adam Gołębiewski - perkusista, improwizator, performer, muzykolog i socjolog. 
rozwiń zwiń