Pożegnanie Mirona Zajferta

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 00:55
A co z tymi, którzy sami nie grają muzyki, ale mają wkład w wiele wydawnictw różnych artystów? Co z tymi, którzy zostają w cieniu i pracują dla innych, podsuwając pomysły, namawiając do czegoś nowego, dając przestrzeń i czas na festiwalach? Zmarły w poniedziałek 20 lutego Miron Zajfert był właśnie kimś takim.
Miron Zajfert w studiu Polskiego Radia
Miron Zajfert w studiu Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Raz do roku zaglądał do studia Dwójki z kartkami wypełnionymi własnoręcznie opisanymi planami koncertów, które wymyślił na kolejne edycje organizowanych przez siebie imprez: najpierw festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, a później Muzyki Wiary - Muzyki Pokoju. Interesowała go wizja muzyki przetwarzającej na nowo żydowską tradycję, ale też ta spoglądająca w stronę innych kultur w ekumenicznym, medytacyjnym duchu.

Interesowało go odtwarzanie tradycji pieśni w języku jidysz, ale zarazem żywioł improwizacji, który odnalazł na młodej polskiej scenie, wokół takich postaci jak: Paweł Szamburski, Michał Górczyński, Wacław Zimpel, Raphael Rogiński, Marcin Masecki. Jego Nowa Muzyka Żydowska była młodszą siostrą krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, ale kładącą akcent na muzykę tworzoną bardziej tutaj niż na świecie.

Czytaj też:

Pracował ponadto przez lata przy Festiwalu Łódź Czterech Kultur, prowadził warszawski cykl Folkowo Bemowo i serię koncertów w Promie na Saskiej Kępie. Bez jego wsparcia i kreatywności nie byłoby prawdopodobnie wielu spośród cenionych i nagradzanych płyt ostatnich lat, takich jak "Sefardix" Jorgosa Skoliasa i Braci Olesiów, debiut Bastardy czy "Libelid" Oli Bilińskiej. Bo koncerty często wracały na płytach, były prezentowane w radiowym obiegu, a swoich autorów pchały w innych kierunkach. Porozmawiamy z kilkoma z nich w naszej najbliższej czwartkowej audycji, czekamy też na wspomnienia naszych słuchaczy.

W Dwójce często próbowaliśmy tę dynamikę zdarzeń wokół Mirona Zajferta uchwycić, a samą muzykę regularnie prezentować - najlepiej w towarzystwie samego Mirona, jej pierwszego i najpilniejszego odbiorcy. Zostanie po nim właśnie ta muzyka: taka, jaką lubił - zawieszona poza czasem, więc nieprędko się zestarzeje.   


Posłuchaj
115:39 2023_02_23 23_00_40_PR2_Nocna_strefa.mp3 Pożegnanie Mirona Zajferta (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Nie żyje Miron Zajfert - dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 19:14
Miron Zajfert był organizatorem wielu koncertów, przyjacielem artystów. Był dyrektorem artystycznym festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju, festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie, a także pomysłodawcą i organizatorem cyklu Folkowo Bemowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Miron Zajfert. "Był przyjacielem muzyków, jednym z liderów środowiska"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 12:13
- Był wizjonerem, który spaja środowisko, który je tworzy, wyznacza nurty, inspiruje i prowadzi. Nigdy na swoje festiwale czy wydarzenia nie zapraszał gotowych projektów, on je kreował, często zupełnie od zera, sięgając po bardzo ciekawe, najczęściej zapomniane teksty kultury - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński o Mironie Zajfercie, który zmarł w poniedziałek (20.02).
rozwiń zwiń