Polskie Radio
Section05
Tomasz Pokrzywiński

Tomasz Pokrzywiński: wiolonczela doskonale brzmi obok skrzypiec

-  Unikalną cechą tej płyty jest to, że continuo jest realizowane tylko przez wiolonczelę. To praktyka wykonawcza pochodząca z XVII i XVIII wieku, która została zupełnie zapomniana. Wiolonczeliści z tamtego okresu byli niezwykle cenieni za tę umiejętność, osiągali niezwykłą wirtuozerię - mówił w Dwójce Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Tomasz Pokrzywiński wiolonczela Dwójka Martyna Pastuszka skrzypce

Nie żyje Miron Zajfert. "Był przyjacielem muzyków, jednym z liderów środowiska"

- Był wizjonerem, który spaja środowisko, który je tworzy, wyznacza nurty, inspiruje i prowadzi. Nigdy na swoje festiwale czy wydarzenia nie zapraszał gotowych projektów, on je kreował, często zupełnie od zera, sięgając po bardzo ciekawe, najczęściej zapomniane teksty kultury - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński o Mironie Zajfercie, który zmarł w poniedziałek (20.02).
Zobacz więcej na temat:  Miron Zajfert odeszli 2023 Paweł Siwek Dwójka KULTURA Tomasz Pokrzywiński

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Bastarda i Sutari: śladami Mickiewiczowskich inspiracji

- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
Zobacz więcej na temat:  folk Tomasz Pokrzywiński Jakub Kukla KULTURA Trio Bastarda muzyka współczesna Sutari folklor Dwójka Adam Mickiewicz