Nie żyje Miron Zajfert. "Był przyjacielem muzyków, jednym z liderów środowiska"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 12:13
- Był wizjonerem, który spaja środowisko, który je tworzy, wyznacza nurty, inspiruje i prowadzi. Nigdy na swoje festiwale czy wydarzenia nie zapraszał gotowych projektów, on je kreował, często zupełnie od zera, sięgając po bardzo ciekawe, najczęściej zapomniane teksty kultury - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński o Mironie Zajfercie, który zmarł w poniedziałek (20.02).
Miron Zajfert
Miron ZajfertFoto: Jacek Konecki/PR

Dyrektor z wizją

Miron Zajfert był organizatorem wielu koncertów, przyjacielem artystów. Był dyrektorem artystycznym festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju. Inspiracją do powstania tego wydarzenia był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi. Artyści zaproszeni do współtworzenia jego szóstej edycji zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju.

Przygotowując kolejne edycje, Miron Zajfert brał pod uwagę wrażliwość artystów, ich kunszt i dorobek, ale bardzo zależało mu także na wspieraniu młodych artystów, dlatego nie obawiał się zapraszać ich na festiwal i stawiać im wyzwań artystycznych.

"Był bardzo wspierający"

- Poznałem Mirona w wieku dwudziestu kilku lat, gdy dopiero zaczynałem istnieć na scenie muzyki improwizowanej. Już wtedy Miron proponował mi różne artystyczne przedsięwzięcia, które również współkreował. Gdy wczoraj dowiedziałem się o jego odejściu, zacząłem się zastanawiać, ile było tych naszych wspólnych projektów. Szczerze mówiąc, nie potrafiłem ich wszystkich zliczyć, było ich tak dużo. Miron był obecny od samego początku mojej kariery, bardzo mnie wspierał i otwierał przed mną wiele opcji - opowiadał klarnecista Wacław Zimpel.

W procesie pracy Mirona Zajferta często najpierw pojawiał się temat, później dochodzili wykonawcy, na końcu powstawał kształt koncertu. Tak jak w zeszłorocznym projekcie "Modlitwy wirujące", którego podstawą była winylowa płyta z połowy XX wieku z tradycyjnymi melodiami derwiszy. Na zamówienie Mirona Zajferta została znaleziona w antykwariacie w Stambule półtora roku przed koncertem. Miał płytę i słyszał już pierwsze frazy, potrzebni mu byli jeszcze muzycy. W tym przypadku znalazł formację Magneto z Hubertem Zemlerem na czele, perkusistę Adeba Chamouna i wokalistę Maroufa Majidi.

Posłuchaj
11:30 Poranek Dwójki zajfert 21.02.2023.mp3 Miron Zajfert we wspomnieniach przyjaciół muzyków (Poranek Dwójki) 

Miron Zajfert był także dyrektorem festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie oraz pomysłodawcą i organizatorem cyklu Folkowo Bemowo.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Tomasz Pokrzywiński (wiolonczelista) i Wacław Zimpel (klarnecista)

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 9.15

pg

Czytaj także

7. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 10:00
O wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia, opowiadał w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju. "To przygoda wielokulturowa i wielowyznaniowa"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:00
- Ten festiwal jest poszukiwaniem uniwersalnych kodów, które tworzą komunikat, wysyłany przez człowieka w kierunku Istoty Najwyższej. I nieważne, jakiej religii ta kwestia dotyczy, bo to sygnał, który możemy ująć w kilku wyrazach: chcemy cię nazwać, chcemy, abyś nas usłyszał i wysłuchał. Nasz festiwal od początku próbuje opowiedzieć ten komunikat dźwiękami i nieoczywistą muzyką naszych czasów - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.
rozwiń zwiń