Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. O wątkach sacrum w muzyce nowatorskim językiem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 10:47
- Obowiązuje u nas jedno stałe hasło i mam nadzieję, że tak będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. Można je streścić w słowach: muzyczna duchowość na nowo opowiadana - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor 3. festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Audio
  • Organizator Miron Zajfert i Michał Pepol z Royal String Quartet zapraszają na 3. festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju (Poranek Dwójki)

Elwira Przybyłowska 1200.jpg
Royal String Quartet wchodzą w nowe 20-lecie

Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dn. 21-26 października. Przed publicznością wystąpi wyjątkowa plejada gwiazd muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej: Royal String Quartet, Wacław Zimpel i Marcin Masecki, Bastarda, Tomasz Pokrzywiński i Joanna Halszka Sokołowska oraz - z solowym projektem - Jerzy Rogiewicz.

- Nasz festiwal jest próbą wykreowania pewnych wydarzeń, które operując językiem XXI wieku, absolutnie nowatorskim, opisują, wyznaczają wielokulturowe i wielowyznaniowe wątki sacrum w muzyce. Bardzo często sięgamy do twórczości dawnych mistrzów, którzy ewidentnie wpisywali się w wątki muzyki sakralnej, ale opowiadamy je na nowo. Chcemy, by dzięki temu były bardziej zrozumiałe dla naszych odbiorców, może zainspirowały ich do dalszych poszukiwań - podkreślał Miron Zajfert.

Jaki program zaprezentuje podczas festiwalu Royal String Quartet, o tym mówił w audycji Michał Pepol - wiolonczelista słynnej formacji. Którzy artyści wystąpią w studiach koncertowych Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana oraz im. Witolda Lutosławskiego podczas Muzyki Wiary-Muzyki Pokoju? Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Tomasz Obertyn

Goście: Miron Zajfert (dyrektor 3. festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju), Michał Pepol (Royal String Quartet, wiolonczelista, aranżer)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 8.30

pg/am

Czytaj także

Ewa Rubinstein: byłam w szoku, jak bardzo zmieniła się Łódź

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 16:00
- Jeszcze dwa lata temu, tylko ulica Piotrkowska robiła wrażenie, była biała i czysta. Teraz tak wygląda pół miasta - mówiła w Dwójce fotografka, córka Artura Rubinsteina, której zdjęcia są prezentowane podczas tegorocznego festiwalu poświęconego wybitnemu pianiście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fred Frith: improwizacja to spotkanie z nieznanym

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:53
- Kiedy improwizujesz, nie wiesz, co się stanie, ale moim zdaniem to dobra rzecz. Dobrze jest, gdy mamy otwarty umysł - mówił gitarzysta-wizjoner, jedna z najbardziej znaczących postaci w historii muzyki awangardowej, który wystąpił w Pardon, To Tu w Warszawie.
rozwiń zwiń