Jak Rahsaan Roland Kirk zadziwił Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 07:00
Podczas najbliższej audycji radiowe głośniki wypełni muzyka Rahsaana Rolanda Kirka. Ten jazzowy awangardzista swą twórczość nazywał "czarną muzyką klasyczną" i pod tym szyldem łączył brzmienia Nowego Orleanu, tradycje Ellingtona, Coltrane'a, funk i abstrakcyjne kolaże dźwiękowe.
Rahsaan Roland Kirk  był niezwykle utalentowanym instrumentalistą - potrafił grać na trzech saksofonach jednocześnie
Rahsaan Roland Kirk był niezwykle utalentowanym instrumentalistą - potrafił grać na trzech saksofonach jednocześnieFoto: Shutterstock/Freedom Studio

Prowadzący Piotr Metz tak zapowiada najbliższe wydanie audycji: 24 stycznia 1971 roku Rahsaan Roland Kirk pokazał w mainstreamowym programie amerykańskiej telewizji "The Ed Sullivan Show" muzykę, jakiej wcześniej tam nie widziano. To właśnie on będzie bohaterem najbliższej "Nocnej strefy" w radiowej Dwójce.

Słuchaj także: Rahsaan Roland Kirk. Jazzowy awangardzista


Posłuchaj
116:11 2023_02_28 23_00_06_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jak Rahsaan Roland Kirk zadziwił Amerykę (Nocna strefa/Dwójka) 

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

Jazzowi jeźdźcy Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 08:00
W audycji słuchaliśmy jazzowych organistów, którzy w latach 50. i 60. minionego wieku wytyczali nowe przestrzenie muzycznej ekspresji. Zagrali m.in. Jimmy Smith, Larry Young, Don Patterson i Shirley Scott.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry - najgorętsi saksofoniści 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 00:55
Oboje są saksofonistami, oboje pochodzą z małych miejscowości w Stanach Zjednoczonych - i to właściwie jedyne, co ich łączy. Bohaterami audycji byli Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry uznani przez Bartka Chacińskiego za "najgłośniejsze postacie 2022 roku".
rozwiń zwiń