Dziwaczny The Fall - o książce Marka Fishera

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 01:00
Nieczęsto się zdarza, że zespoły rockowe stają się tematem głębokich, wizjonerskich esejów. Tak się stało przy okazji książki Marka Fishera "Dziwaczne i osobliwe", w której jednym z bohaterów jest formacja The Fall. To będzie punkt wyjścia do przypomnienie tej lekceważonej w Polsce grupy.
Formacja The Fall jest jednym z bohaterów książki Marka Fishera Dziwaczne i osobliwe (zdjęcie ilustracyjne)
Formacja The Fall jest jednym z bohaterów książki Marka Fishera "Dziwaczne i osobliwe" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dwphotos

Czy ty też masz wrażenie, że najsłynniejsze dzieła współczesnej kultury są co najmniej dziwne? Mark Fisher w swojej książce "Dziwaczne i osobliwe" udowadnia, że wiele z najbardziej znanych wytworów kulturalnych naszych czasów cechuje się sporą dawką ekscentryczności.

Jeśli czujesz się zagubiony w absurdzie twórczości dzisiejszych artystów, koniecznie zapoznaj się z publikacją Marka Fishera pod tytułem "Dziwaczne i osobliwe". W swojej książce autor przedstawia dowody na to, że pośród najsłynniejszych wytworów kultury znajdzie się mnóstwo dzieł cechujących się wyjątkową ekscentrycznością i dziwactwem, które wbrew pozorom są powszechnie akceptowalne przez społeczeństwo.

"Dziwaczne i osobliwe" to jedyny i niepowtarzalny zbiór esejów podejmujących tematykę groteskowości we współczesnej kulturze. Mark Fisher w niezwykle trafny sposób wyjaśnia pojęcia dziwaczności i osobliwości, które coraz częściej oznaczają coś, co jest nieznane lub niepokojące, ale nie zawsze straszne i makabryczne. Autor w swoich wywodach opiera się na licznych przykładach twórczości znanych artystów, w tym:

  • H.P. Lovecrafta, twórcy mitologii Cthulhu;
  • H.G. Wellsa, jednego z pionierów literackiego gatunku sciencefiction;
  • Daphne Du Meurier, autorce popularnych powieści z wątkami paranormalnymi;
  • Stanleya Kubricka, reżysera i scenarzysty, którego filmy wyróżniają się m.in. połączeniem realizmu z czarnym humorem;
  • Christophera Nolana, jednego z najbardziej cenionych filmowców XXI wieku.

O autorze:

Mark Fisher był słynnym brytyjskim krytykiem literackim, muzycznym i filmowym, który w swoich publikacjach za główny punkt rozważań obierał destruktywny wpływ kapitalizmu na jakość życia i zdrowia współczesnego człowieka. Jego najpopularniejszą książką jest "Realizm kapitalistyczny. Czy nie ma alternatywy?", gdzie badał oddziaływania neoliberalnej ideologii na różne sfery codziennego życia.

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
119:05 2024_03_04 23_00_54_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Dziwaczny The Fall - o książce Marka Fishera (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 4.03.2024

Godzina emisji: 23.00

mgc/pj/mo

Czytaj także

Muzyka z roku 1984

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 01:00
W tej "Nocnej strefie" muzyka z roku 1984. Ta data od razu kojarzy się z dystopią Orwella, a polskie realia tamtego czasu wcale nie były od niej odległe...
rozwiń zwiń