Polskie Radio
Section05
zespół

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Partita kiedyś i dziś. Andrzej Frajndt: od początku wiedzieliśmy, że kochamy muzykę

Wiedzą, co się zdarzy w miłości, "Kiedy wiosna buchnie majem", pokazują piękno "Ze starej płyty", tańczą "Walca z dobrego snu". Zespół Partita od pół wieku jest w naszych rozśpiewanych marzeniach z młodości. O tym, co kiedyś i obecnie, opowiadał w audycji "Czas Pogody" współtwórca i wokalista Andrzej Frajndt – teraz również dziadek.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Andrzej Frajndt muzyka rozrywkowa zespół Opole Alicja Majewska

"Moja sentymentalna podróż do Republiki". Zbigniew Krzywański o wyjątkowym koncercie

W najbliższą sobotę legendy polskiej sceny muzycznej Zbigniew Krzywański i Leszek Biolik ponownie wystąpią razem na jednej scenie i zaprezentują piosenki z repertuaru swojego dawnego zespołu. - Moją rolą jest wystąpić w tym koncercie w formule jednego z projektów, które robię razem z Jackiem Bończykiem i Kubą Nowakiem, pt. "Czarno-Białe Ślady". To taka moja sentymentalna podróż do Republiki - mówi na antenie Jedynki Zbigniew Krzywański. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Poznań Rock Grzegorz Ciechowski Renata Przemyk Piotr Rogucki Błażej Król piosenka zespół Leszek Biolik

Elżbieta II i inne ikony popkultury, czyli co nam dała Wielka Brytania?

Wielka Brytania niewątpliwie jest europejskim liderem w kształtowaniu trendów. Brytyjczycy dali światu największą liczbę popkulturowych ikon, a jedną z nich była sama królowa Elżbieta II. Z czego mieszkańcy Wysp są dumni oraz jakich artystów im zawdzięczamy?
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Karol Gnat Trójka Królowa Elżbieta II zespół literatura MUZYKA FILM ikony popkultury The Beatles Rolling Stones Queen Pink Floyd Tolkien James Bond

Skrzyżowanie Kultur. "Muzyka jest inicjacją do poznania, zrozumienia i zachwytu"

Nadchodzący weekend w Warszawie będzie należał do Skrzyżowania Kultur, festiwalu poświęconego prezentacji tradycji muzycznych z całego świata. Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli (9-11 września 2022), organizowane jest w Tetrze Dramatycznym. - Wyzwaniem i założeniem Skrzyżowania Kultur jest, by edukować poprzez poznanie, poprzez ekspedycję w najdalsze zakątki świata: muzyczne, kulturalne i literackie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Szajkowski z rady programowej festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Ukraina muzyka tradycyjna muzyka ludowa zespół Włochy Grecja Białoruś Estonia Afryka Korea Południowa kapela

Starachowski i Kaptór. "Będzie lepiej albo gorzej, ale zawsze będzie w stylu Funkasanki"

Zespół Funkasanki od lat wykonuje muzykę elektroniczną, zaś Anna Kaptór i Przemysław Starachowski mają na swoim koncie już dwie płyty. Niedawno wywalczyli prestiżową nagrodę na Festiwalu Fama w Świnoujściu. - Ciągle zderzamy się pomiędzy dwoma światami, live i studio, a tak naprawdę idziemy swoją drogą i zobaczymy, co z tego wyniknie - mówią goście Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska zespół album albumy Świnoujście Muzyczna Jedynka Funkasanki Anna Kaptór Przemysław Starachowski

Filipinki - pierwszy polski girlsband. "Były fenomenem na skalę światową"

Powstał w Szczecinie przy Technikum Handlowym na piętnastolecie tej szkoły. Pierwszy polski girlsband szybko zawojował sceny muzyczne w Polsce takimi przebojami, jak: "Serwus, panie Chief", "Tylko raz", "Do widzenia, profesorze". Mowa o żeńskim zespole "Filipinki", który zyskał popularność nie tylko wśród rówieśników, lecz także wśród wszystkich pokoleń odbiorców. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski piosenka Ryszard Poznakowski Mateusz Święcicki zespół Alibabki KULTURA

Pierwszy singiel zespołu KiM i nowa płyta. "Chcielibyśmy ją wydać jak najszybciej"

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał ich pierwszy singiel pt. "Może", a już teraz zespół KiM zapowiada premierę nowej płyty. - Materiał mamy prawie gotowy. Bardzo chciałbym jak najszybciej wydać płytę, mam nadzieję, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Chrzanowski, członek zespołu KiM. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska piosenka płyta zespół Hey