Portugalska "Nocna strefa" - Rafael Toral i inni

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 01:00
Do Portugalii zdarzało nam się już wybierać w "Nocnej strefie". Owszem, bywała dla nas krajem fado (tyle że w jego współczesnej, przetworzonej odmianie), ale najczęściej odbieraliśmy ją przez pryzmat muzyki improwizowanej.
Rafael Toral - Spectral Evolution (okładka płyty)
Rafael Toral - "Spectral Evolution" (okładka płyty)Foto: materiały promocyjne

Sytuacja jest oczywiście skomplikowana, bo Susana Santos Silva na co dzień mieszka i pracuje w Szwecji, a perkusista Vasco Trilla ma bazę wypadową w Barcelonie (i często bywa w Polsce), ale sama scena - gdy się już zsumuje jej bohaterki i bohaterów - wygląda wciąż imponująco.

W jej centrum jest Rafael Toral, urodzony w Lizbonie gitarzysta i elektronik, kompozytor i improwizator, który swój czas dzieli pomiędzy działania z innymi (prezentowany u nas Space Quartet jest bodaj najbardziej rozpoznawalnym), a przedsięwzięcia solowe. Do tych ostatnich należy najnowszy album "Spectral Evolution", opublikowany nakładem chicagowskiej oficyny Moikai (powołanej do życia przez Jima O'Rourke'a).

Łączy on różne wątki wciąż ewoluującej pracy Torala - jazzowe, ambientowe i dronowe - a zarazem pokazuje go w zupełnie nowym świetle. Posłuchaliśmy w całości jedynego, 47-minutowego utworu na tym albumie. Toral zagrał tu na wszystkich instrumentach - gitarach i syntezatorach - przy czym dźwięk A dostroił do częstotliwości 432 Hz.

Audycję uzupełniły inne nowe nagrania z Portugalii. Był to m.in. João Pais Filipe w perkusyjnym duecie z Burntem Friedmanem. A to jeszcze nie był koniec...


Posłuchaj
119:42 2024_03_07 23_00_05_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Portugalska "Nocna strefa" - Rafael Toral i inni (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 7.03.2024

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

reklama

Czytaj także

Marek Pospieszalski Oktet i bohaterki awangardy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 01:00
Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy pierwszy z koncertów oktetu Marka Pospieszalskiego z orkiestrą Aukso. Pora na drugi. To materiał z kolejnego albumu polskiego saksofonisty, zatytułowanego za Czesławem Miłoszem: "No Other End of the World Will There Be (Based on the works of Polish Female Composers of the 20th Century)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominik Strycharski i Aukso w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 01:00
W "Nocnej strefie" zaprezentowaliśmy nagranie premierowego wykonania "The Frame" - utworu na flety, elektronikę i orkiestrę, który na zamówienie festiwalu Auksodrone skomponował Dominik Strycharski.
rozwiń zwiń