Paal Nilssen-Love: żyjemy tu i teraz, dlaczego miałbym zwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 01:00
Norweski muzyk Paal Nilssen-Love to bez wątpienia jeden z najważniejszych perkusistów ostatnich 20 lat. Grał we flagowych zespołach skandynawskiej sceny jazzowej i freejazzowej: Atomic i The Thing. Stanowił podporę historycznych międzynarodowych przedsięwzięć: Chicago Tentet i Territory Band, był też ulubionym perkusistą Petera Brötzmanna w ostatnich latach jego kariery.
Paal Nilssen-Love - jeden z najważniejszych perkusistów ostatnich 20 lat
Paal Nilssen-Love - jeden z najważniejszych perkusistów ostatnich 20 latFoto: Lars Opstad / materiały promocyjne
  • Paal Nilssen-Love gra na perkusji intensywnie, gęsto i głośno - a jednocześnie tę brutalność równoważy niebywałą muzykalnością na granicy geniuszu.
  • Nie jest też ortodoksem, bo choć najchętniej gra muzykę swobodnie improwizowaną, w swoje partie naturalnie wplata inspiracje muzyką etiopską czy brazylijską. 

Paal Nilssen-Love o sobie i swojej muzyce opowiada tak, jak gra: potoczyście, dużo i konkretnie. W wywiadzie mówił m.in. o sentymencie do znanej polskiej grupy rockowej:

- Bramkarze wpuścili nas na ich występ, mimo że byliśmy niepełnoletni. Bardzo dokładnie pamiętam cały ten koncert. Słuchałem często ich płyt i wspominam za każdym razem, kiedy jestem w Polsce. Pamiętam też, jak kiedyś wracałem taksówką na lotnisko po jakimś koncercie, który zakończył się grubą imprezą, a w radiu puścili ich największy przebój - co bardzo mnie ucieszyło.

Wrażenia (rytmiczne) z podróży

O fascynacjach kulturą muzyczną Brazylii i Etiopii (podał przykłady rytmiczne!): - Pamiętam, jak na Kubie zagrano mi jakiś rytm i słyszałem go jako 4/4. Jednak w istocie metrum było nieparzyste, a ja wychwytywałem tylko wierzchnią warstwę. Dopiero później dosłuchałem się tego podpodziału, którego tamten muzyk próbował mnie nauczyć.

O trudach współpracy z Peterem Brötzmannem: - Nasz pierwszy koncert zagraliśmy w Oslo. Później po raz pierwszy w życiu ludzie mówili mi, że chwilami nie było mnie słychać. Peterowi udało się mnie zagłuszyć, a miałem już wtedy reputację dość głośnego perkusisty.

Intensywne życie kontra pandemia

O muzycznej i życiowej intensywności: - Moja dziewczyna twierdzi, że czasami jestem zbyt intensywny. Ale żyjemy tu i teraz, dlaczego mielibyśmy zwolnić?.

O mrocznym czasie pandemii: - Przez pierwsze dwa miesiące moje ciało dosłownie się trzęsło. Nie mogłem spać, przewracałem się z boku na bok, próbując zasnąć, ale było to niemożliwe. Łaknąłem grania!.

Paal Nilssen-Love i Mikołaj Trzaska

O koncertach w trio z Ingebritem Håker-Flatenem i Mikołajem Trzaską: - Mamy świetną zabawę. Na pewno pod względem muzycznym, ale też towarzyskim. Mogłem poznać Mikołaja lepiej jako osobę.


Posłuchaj
119:52 2024_03_20 22_59_58_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Paal Nilssen-Love - perkusyjna eksplozja (Nocna strefa/Dwójka) 


Po wywiadzie z Paalem Nilssenem-Lovem pojawiły się nowości wydawnicze z kraju i ze świata:

  • "Shadowcracker" libańsko-polskiego tria Sharif Sehnaoui, Tony Elieh i Adam Gołębiewski, 
  • "Cats, Dogs and Dwarfs" zespołu midi 4 (Malina Midera, Szymon Kowalik, Alan Kapołka, Szymon Zalewski) z oficyny Alpaka Records, 
  • "Erik Satie, L'Œuvre (1)" gitarzysty Noëla Akchoté, 
  • "MEUF Vol 2." duńskiej saksofonistki Marii Dybbroe.

Wróciliśmy też do nowej płyty Teo Oltera "In Pursuit of Happiness".

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Paal Nilssen-Love (perkusista)

Data emisji: 20.03.2024

Godz. emisji: 23.00

mo/mgc/pg