George Crumb. Wizjoner muzyki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 23:00
Partytura, niczym średniowieczny rękopis, była dla niego nie tylko zapisem dźwięków, lecz także obrazem pełnym symboli. Instrumenty, takie jak czelesta, sitar czy harmonika szklana, zestawiał z fortepianem, wiolonczelą czy perkusją; proponował muzykom, by śpiewali do fletu, jednocześnie na nim grając, albo by muzycy kwartetu smyczkowego grali na kieliszkach wypełnionych wodą...
George Crumb był jednym z największych wizjonerów muzyki
George Crumb był jednym z największych wizjonerów muzykiFoto: shutterstock

6 lutego w wieku 92 lat zmarł George Crumb, jeden z największych wizjonerów muzyki.

Vox Balaenae na elektryczny flet, elektryczną wiolonczelę i amplifikowany fortepian; Black Angels na elektryczny kwartet smyczkowy i Lux aeterna na sopran, flety, sitar i perkusję - to tylko niektóre utwory Crumba, które przypomnieliśmy w audycji "Nocna strefa". Były też niespodzianki.


Posłuchaj
113:50 14_02_2022 23_00_59_PR2_Nocna_strefa.mp3 George Crumb. Wizjoner muzyki (Nocna strefa/Dwójka)

***

George Crumb urodził się 24 października 1929 roku w Charleston w stanie Wirginia Zachodnia. Ukończył studia z kompozycji w klasie R.L. Finneya na Uniwersytecie w Michigan, zgłębianie wiedzy w dziedzinie kompozycji kontynuował u Borisa Blachera w Hochschule für Musik w Berlinie Zachodnim. 

Od 1959 roku był aktywnym pedagogiem różnych uczelni muzycznych, wykładał przedmioty muzyczne na University of Colorado (1959-64); od 1965 roku uczył w  katedrze kompozycji na University of Pennsylvania w Filadelfii, w 1983 roku został profesorem Annenberg School of Communication w Filadelfii.

Interesowały go zagadnienia mistyki, symboliki czy kosmologii. Obok tradycyjnych instrumentów sięgał także po przetwarzanie elektroniczne. Jego muzyka posiada rozpoznawalny idiom będący syntezą wizji sonorystycznej z odwołaniem do symboliki archetypów i dialogu z przeszłością.

Crumb stosował polifonię barw. Wydobywał dźwięki, np. z wnętrza fortepianu, interesowały go instrumenty egzotyczne.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

"Od dziecka chciałam być kompozytorką". Grażyna Bacewicz o swojej muzycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:42
- Już po moich wczesnych próbach komponowania wiedziałam, że moim głównym celem życia będzie pisanie muzyki - wspominała Grażyna Bacewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wybitna kompozytorka i skrzypaczka urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nina Fukuoka. Kompozytorka wielokulturowa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 22:00
Gościem kolejnej audycji "Nowa Polska" była Nina Fukuoka, polsko-japońska kompozytorka.
rozwiń zwiń