Wiolonczela i dada, czyli Okkyung Lee na festiwalu Unsound [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 01:00
W "Nocnej strefie" zaprezentowaliśmy występ Okkyung Lee z festiwalu Unsound, nagrany przez Polskie Radio 5 października 2023 roku w krakowskim kinie Kijów.
Okkyung Lee to południowokoreańska wiolonczelistka, kompozytorka i improwizatorka
Okkyung Lee to południowokoreańska wiolonczelistka, kompozytorka i improwizatorkaFoto: materiały prom./Unsound Festival

Z drugiego planu na pierwszy

Okkyung Lee - południowokoreańska wiolonczelistka, kompozytorka i improwizatorka - w naszych programach często pojawia się na drugim planie. Może dlatego, że dużo energii poświęca na współpracę z innymi - Christianem Marclayem, Evanem Parkerem, Lasse Marhaugiem czy Ikue Mori.

Brała udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt, realizowała się przy tym na różnych polach - od noise'u po koreańską muzykę ludową. Autorskie albumy nagrywa jednak rzadko, mimo uznania i świetnej pozycji w środowisku. Do Polski, na krakowski Unsound, przyjechała jednak w zeszłym roku w świetnym momencie - po opublikowanym w początkach pandemii znakomitym albumie "Yeo-Neun".

Okkyung Lee i dadaizm

Program, który zaprezentowała w Krakowie, towarzyszył muzycznie projekcjom filmów z kręgu dadaizmu, a sama Lee studiowała 30 lat temu w Berklee College of Music właśnie techniki tworzenia muzyki filmowej. Jej występ z Unsoundu - nagrany przez Polskie Radio 5 października 2023 r. w kinie Kijów - mieliśmy przyjemność zaprezentować w "Nocnej strefie". A wzbogaciliśmy go jak zwykle wyborem nowości płytowych - podobnie eklektycznych w charakterze, jak sama różnorodna twórczość Koreanki.


Posłuchaj
117:52 2024_02_15 22_59_33_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Okkyung Lee na festiwalu Unsound (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 15.02.2024

Godz. emisji: 23.00

pg/mo

Czytaj także

Lonnie Holley na Unsoundzie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 12:00
Taki koncert nigdy się nie powtórzył. Materiał zabrzmiał tylko raz: na ubiegłorocznym Festiwalu Unsound w Krakowie (8.10.2023, ICE Kraków). Pochodzący z Birmingham (Alabama) Lonnie Holley zelektryzował międzynarodową publiczność festiwalową dając niezwykle szczery i osobisty występ.
rozwiń zwiń