REKLAMA

Kontekst filmowy w twórczości Ennia Morricone

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:40
Zaczął komponować mając 6 lat. W wielu lat 12 rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym, a edukację zakończył po rekordowo krótkim czasie. Studiował jednocześnie muzykę chóralną, kompozycję i grę na trąbce. Karierę rozpoczął jednak od gry muzyki jazzowej. W audycji mówiliśmy o zmarłym 6 lipca mistrzu.
Ennio Morricone
Ennio MorriconeFoto: PAP/EPA/AMPAS HANDOUT

Posłuchaj
21:31 Dwójka Magazyn filmowy 12.07.2020.mp3 Filmowe światy Ennia Morricone (Magazyn filmowy/Dwójka)

enio 1200 PAP.jpg
Ennio Morricone nie żyje. "Komponował muzykę, którą nucił cały świat"

Ennio Morricone znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej (m.in. "Misja", "Cinema Paradiso", "Nietykalni" czy "Pewnego razu na dzikim zachodzie").

- Morricone ma coś takiego, że zna się ścieżki dźwiękowe z filmów, których się nie pamięta albo w ogóle się ich nie widziało. To jest niesamowite, że czasem to jest jedna sekwencja na cały film, a przecież to tak żyje i determinuje odbiór filmu. W kontekście np. "Cinema Paradiso" tych tematów jest przecież więcej - mówił jeden z gości audycji, w której wspominaliśmy słynnego włoskiego kompozytora i dyrygenta.

Jakim gatunkom filmowym towarzyszyła muzyka mistrza? Dlaczego żałował tylko odrzucenia propozycji współpracy ze Stanleyem Kubrickiem?

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Diana Dąbrowska (italianistka, dziennikarka filmowa), Anna Osmólska-Mętrak (italianistka, krytyczka filmowa, tłumaczka), Jacek Bromski (reżyser)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Ennio Morricone nie żyje. "To był artysta ceniony, ale niespełniony"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:00
Wybitny włoski kompozytor i dyrygent zmarł w wieku 91 lat. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów. Dwukrotnie otrzymał Oscara, nominowany był pięć razy.  - Choć ludzie kochają jego muzykę, to jest pomijany przez tych, którzy przyznają nagrody - mówił w Dwójce o włoskim kompozytorze Tomasz Raczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpiękniejsze kompozycje Ennia Morricone

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 13:41
10 listopada słynny włoski kompozytor i dyrygent skończył 90 lat. W audycji "Muzyka w kadrze" świętowaliśmy jego urodziny.
rozwiń zwiń