William Friedkin: "Egzorcysta" to jedyny taki film w moim dorobku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 10:39
- To bardzo mocny film o tajemnicy wiary i o mocy Chrystusa. Nie jest to metafora. Sam wierzę w moc Chrystusa, rozumiem także, że wiara to tajemnica. Myślę, że "Egzorcysta to jedyny film dotykający tak ważnych tematów, który nakręciłem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia słynny amerykański reżyser.
William Friedkin
William FriedkinFoto: Andrea Raffin/Shutterstock

Posłuchaj
21:06 2020_10_11 09_31_43_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 William Friedkin i jego kino (Magazyn filmowy/Dwójka)
wilkołak plakat 1200.jpg
Reżyser filmu "Wilkołak": bardzo lubię kino gatunkowe 

William Friedkin zaczynał w telewizji tuż po ukończeniu szkoły średniej. Jako 18-latek zadebiutował jako realizator telewizyjny. Próbował także reżyserii filmów dokumentalnych. Miał wiele wspólnego z przygotowanie cyklu "Alfred Hitchcock  przedstawia" w 1965 roku. Wtedy również przeniósł się do Hollywood, gdzie zaczął realizować filmy arthousowe, ale jego ambicją było kino sensacyjne. W końcu się udało. Na ekranach pojawił się "Francuski łącznik" - film, który w 1971 roku dostał najważniejszego Oscara (najlepszy film). Dwa lata później powstał "Egzorcysta", który zrewolucjonizował gatunek horroru.

O obu swych najbardziej znanych filmach William Friedkin opowiadał podczas lekcji mistrzowskiej w ramach zakończonego właśnie Festiwalu Transatlantyk w Katowicach.

"Egzorcyście" poświęcony jest także film dokumentalny, pokazywany na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Niesamowite historie związane z procesem twórczym, zbiegi okoliczności na planie i poza planem filmu są przedstawiane przez reżysera Alexandre'a O. Philippe'a w dramatyczny sposób. Twórca tego dokumentu wypowiadał się w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 11.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Ken Loach: bycie jedynie reżyserem politycznym jest bolesne

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 22:00
- Jako reżyser chciałbym, aby widzowie mogli oglądać moje filmy bez przygotowania. Pragnę jedynie, aby ludzie z otwartymi pomysłami spotkali stworzone przeze mnie na ekranie postacie, przez co byliby uczestnikami historii - mówił w Dwójce Ken Loach, jeden z najciekawszych twórców brytyjskiego kina, ceniony także na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino przemiany

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 20:45
- W programie tegorocznej Historii Kina chciałam opowiedzieć o sytuacjach bardzo wyrazistych w życiu naszych bohaterów, granicznych, które odmieniają - opowiadała Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu Transatlantyk Joanna Łapińska.
rozwiń zwiń