Ken Loach: bycie jedynie reżyserem politycznym jest bolesne

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 22:00
- Jako reżyser chciałbym, aby widzowie mogli oglądać moje filmy bez przygotowania. Pragnę jedynie, aby ludzie z otwartymi pomysłami spotkali stworzone przeze mnie na ekranie postacie, przez co byliby uczestnikami historii - mówił w Dwójce Ken Loach, jeden z najciekawszych twórców brytyjskiego kina, ceniony także na świecie.
Ken Loach  Foto: Denis MakarenkoShutterstock
Ken Loach Foto: Denis Makarenko/ShutterstockFoto: Denis Makarenko/Shutterstock

Posłuchaj
29:55 _PR2_AAC 2020_09_29-21-29-19.mp3 Z Kenem Loachem i Lesławem Żurkiem rozmawia Beata Kwiatkowska (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Filmy Kena Loacha koncentrują się wokół tematyki społecznej. Reżyser nie ignoruje klasy robotniczej, a wręcz fascynuje się nią i daje jej głos w wielu obrazach. Sam Kenneth Loach przez dwa lata pracował w lotnictwie wojskowym. Podczas studiów na wydziale prawa w Oxfordzie, na studenckiej scenie teatralnej, "narodził" się artysta. Po studiach pracował w teatrze i telewizji. Już podczas telewizyjnej pracy jego filmy wywoływały polityczną debatę. Rewolucyjna była również ich forma filmowa: połączenie neorealizmu z Nową Falą, które  zaowocowało nowym gatunkiem zwanym "docudramą".  

Ken Loach często jest określany mianem reżysera politycznego, jednak podkreśla, że nie pomaga to w pracy. - Polityka to ważny temat dla reżyserów, więc bycie jedynie reżyserem politycznym jest bolesne. Jako twórcy staramy się robić filmy o kontekście, w którym żyją ludzie, więc polityka jest potrzebna, aby pokazać kontekst pracy, którą wykonują, to jak żyją wśród swoich rodzin. Wspomniany kontekst społeczny jest zdeterminowany przez politykę - mówił.

Ken Loach - zdobywca Złotej Palmy w Cannes za "Wiatr buszujący w jęczmieniu", autor słów: "Kino nie jest ruchem politycznym ani partią. To tylko filmy, które w sposób najlepszy, jak to tylko możliwe, włączają się w publiczną debatę", reżyser-pesymista, autor portretu "Polaka potrzebnego od zaraz", czyli filmu, który stworzył na Śląsku - powraca do Katowic. Będzie można spotkać się z nim podczas Festiwalu Transatlantyk.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Goście: Ken Loach (reżyser filmowy), Lesław Żurek (aktor)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Andrzej Gołda: "Sprawa Tomka Komendy" to film o sile miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:50
- Nie chciałem robić filmu tylko o więziennej gehennie Tomka, bo taka eskalacja przemocy na ekranie byłaby nie do wytrzymania. Uznałem, że to historia o czymś dużo więcej. Tomek przetrwał tylko dzięki miłości matki i braci. Ale to także opowieść o ludzkiej moralności - mówił w Dwójce Andrzej Gołda, scenarzysta filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wciąż ten sam film

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 10:00
Ken Loach, Pedro Almodovar, Lars von Trier, David Lynch to nie tylko wybitni twórcy filmowi, ale także reżyserzy, którzy są tak wyraziści, że mówi się o nich, że wciąż robią ten sam film. Do tego grona możemy dodać Piotra Domalewskiego. Twórca obecnego na ekranach "Jak najdalej stąd" po raz trzeci opowiada historię o emigracji.
rozwiń zwiń