Juliusz Mieroszewski i koncepcja ULB

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 18:00
W "Śladach pamięci" przybliżaliśmy postać Juliusza Mieroszewskiego, najważniejszego publicysty paryskiej "Kultury". Przez ćwierć wieku jego piórem Jerzy Giedroyc kreował plan pojednania i historycznego sojuszu ze wschodnimi sąsiadami Polski - projekt znany jako koncepcja ULB - Ukraina-Litwa-Białoruś.
O Jerzym Giedroyciu mawiano, że jest generałem bez armii  z jednym tylko żołnierzem. Tym żołnierzem, a zarazem przyjacielem redaktora, był mieszkający w Londynie wybitny publicysta Juliusz Mieroszewski (na zdjęciu), zwany Londyńczykiem
O Jerzym Giedroyciu mawiano, że jest generałem bez armii z jednym tylko żołnierzem. Tym żołnierzem, a zarazem przyjacielem redaktora, był mieszkający w Londynie wybitny publicysta Juliusz Mieroszewski (na zdjęciu), zwany "Londyńczykiem"Foto: POLONA.PL

W tej strategii obaj upatrywali fundamenty walki z ekspansją komunizmu. 

Mieroszewski był w gronie najbliższych współpracowników Jerzego Giedroycia. Zaczynał od pisania dla rubryki "List z Wysp" w "Archiwum Politycznym". Pod pseudonimem "Londyńczyk" prowadził także "Kronikę angielską, emigracyjną i londyńską". Wkrótce artykuły Mieroszewskiego zaczęły otwierać numery "Kultury".

Najważniejszym wkładem Mieroszewskiego do "Kultury" była jego publicystyka. "Kultura" jako pismo polityczne istniała w dużym stopniu dzięki niemu. Oryginalne były zresztą nie tylko jego poglądy, ale również sposób wysławiania ich, który bardzo wysoko cenię: zwięzłość i oszczędność w formułowaniu myśli, bez tych wszystkich ozdóbek, które są tak charakterystyczne dla pisarstwa Polaków – i nie tylko. To bardzo rzadka cecha.

Za najważniejszy składnik jego dorobku uważam ideę ULB. Inne rzeczy, które pisał, miały za przedmiot zmieniającą się scenę polityczną i ulegały często dezaktualizacji. Ale ta idea jest czymś trwałym. Jestem przekonany, że choćby jako jej twórca Mieroszewski zajmie ważne miejsce w historii polskiej myśli politycznej po drugiej wojnie światowej - pisał Jerzy Giedroyc w swojej "Autobiografii na cztery ręce".


Posłuchaj
27:13 Dwójka slady pamieci 7.12.2021.mp3 Juliusz Mieroszewski i koncepcja ULB (Ślady pamięci/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 30.10.2023 (powtórka z 7.12.2021)

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Jerzy Giedroyc: polityka nie jest sakramentem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 20:00
– Wierność jest bardzo piękną cechą, ale nie w polityce – mówił Jerzy Giedroyc o podejściu do spraw publicznych swojego przyjaciela i publicysty Juliusza Mieroszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Chojecki o ludziach paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 17:35
Gościem "Rozmów Jerzego Kisielewskiego" był autor książki o twórcach legendarnego emigracyjnego pisma.
rozwiń zwiń