Brutalny jak... kontrabas?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 23:00
 "Karnawale instrumentów" ostatnia część opowieści o kontrabasach. W tej odsłonie audycji przekonaliśmy się, że instrument ten potrafi brzmieć brutalnie.
Będzie to kontynuacja i zarazem zamknięcie cyklu poświęconego kontrabasom w ramach Karnawału instrumentów
Będzie to kontynuacja i zarazem zamknięcie cyklu poświęconego kontrabasom w ramach "Karnawału instrumentów"Foto: Alenavlad/Shutterstock

Dlaczego brutalnie? W jaki sposób? Po co? O tym wszystkim opowiadał Łukasz Borowicz, gospodarz audycji. 

Była to kontynuacja i zarazem zamknięcie cyklu poświęconego kontrabasom. Najpierw poznawaliśmy historię tego instrumentu. - Kontrabas, zresztą jak każdy instrument w orkiestrze symfonicznej, nie rozwinąłby się, gdyby nie Ludwig van Beethoven - zauważył Łukasz Borowicz.

W audycji słuchaliśmy o tym, jaką funkcję pełniły kontrabasy w muzyce jednego z wiedeńskich klasyków, a także jakie zadania w twórczości Beethovena stoją przed tymi instrumentami.

Przy okazji kolejnego spotkania rozmawialiśmy o kontrabasach w partyturach mistrzów: Brahmsa, Dworzaka czy Czajkowskiego.

Wreszcie, poprzednim razem, przenieśliśmy się do początków XX wieku, by przekonać się, jak kompozytorzy tego czasu pisali na kontrabas.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek zaprasza Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
59:54 2022_01_14 22_01_58_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Brutalny jak... kontrabas? (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Wiolonczela w orkiestrze klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 22:00
Tym razem w audycji "Karnawał instrumentów" pojawił się jeden z najpopularniejszych instrumentów – wiolonczela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczekiwana muzyka sylwestrowo-noworoczna

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:30
W ostatni dzień roku "Karnawał instrumentów" zmienia godzinę emisji. Słyszymy się w samo południe. Repertuar sylwestrowo-noworoczny. Muzyka nieoczekiwana. Satysfakcja gwarantowana.
rozwiń zwiń