Mandolina w orkiestrze

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 13:52
Mozart w "Don Giovannim" użył mandoliny - czy dzięki temu udało się jej zadomowić w orkiestrze operowej i symfonicznej już na stałe? "Karnawał instrumentów" z mandoliną w roli głównej.
Mandolina
MandolinaFoto: shutterstock/VladKK

Mandolina - strunowy instrument muzyczny z rodziny chordofonów szarpanych mający cztery pary strun strojonych w kwintach. Zakres dźwięków muzycznych mandolin wynosi od g do fis.

Współczesna mandolina jest niewielkim instrumentem z krótkim gryfem i płytkim, okrągłym pudłem rezonansowym. Na mandolinie od drugiej połowy XIX w. w wolnym tempie gra się tremolo.

Jak mandolinę postrzegano w XIX w., a jak wiek później i jak to się dzieje w muzyce współczesnej? Jaki stosunek do tego instrumentu mieli Arnold Schonberg, Alban Berg, Anton Webern? Co o nim myśleli kompozytorzy rosyjscy?

- Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć i zilustrować swoje odpowiedzi przykładami muzycznymi już w najbliższej audycji - zapowiadał Łukasz Borowicz, gospodarz "Karnawału instrumentów".

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
58:27 2022_01_29 22_00_46_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Łukasz Borowicz o mandolinie (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Puzon - instrument niesamowity

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 23:00
Ton tych instrumentów jest bardzo uroczysty, wzniosły. Mogą brzmieć jak najwspanialszy chór anielski. W kolejnej odsłonie swojej autorskiej audycji Łukasz Borowicz opowiadał o puzonach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co może tuba?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 08:00
Bohaterką kolejnego odcinka cyklu "Karnawał instrumentów" była tuba - największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych.
rozwiń zwiń