Perkusja raz jeszcze. Nieregularność muzyki Berlioza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:00
Podczas audycji prowadzący powrócił do tematu instrumentów perkusyjnych i ich roli w muzyce symfonicznej. Tym razem słuchaliśmy m.in. utworów XIX-wiecznego twórcy Hectora Berlioza.
Perkusja nazywana bywa instrumentem, który wydobywa z muzyki kolory i nadaje jej charakteru
Perkusja nazywana bywa instrumentem, który wydobywa z muzyki kolory i nadaje jej charakteruFoto: Shutterstock/furtseff

Hector Berlioz do historii muzyki przeszedł jako twórca symfonii romantycznej oraz prekursor nowoczesnej kolorystyki. Jego działalność nadała kierunek rozwoju XIX-wiecznej symfonice.

- Jeśli chodzi o perkusję, Hector Berlioz jest kompozytorem absolutnie nieskończenie ciekawym i nieskończenie innowacyjnym - mówił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.

Zauważył też, iż nie bez znaczenia jest fakt, że twórca ten sam grał na instrumentach perkusyjnych, a także na gitarze (w przeciwieństwie do swoich "kolegów po fachu" nie był natomiast pianistą). - Być może właśnie temu, że nie grał na fortepianie, zawdzięczamy fakt, że jego muzyka jest tak nieregularna, tak zaskakująca i tak bogata we wszelkie efekty, które podkreślone są perkusją - przekonywał prowadzący.

Czytaj także:

Orkiestra symfoniczna - jeśli chodzi o liczebność i rodzaje wykorzystywanych instrumentów - zmieniała się na przestrzeni wieków i w zasadzie dotąd nie uzyskała ściśle określonego kształtu. Perkusiści nie pojawiają się we wszystkich utworach muzyki symfonicznej, a często kojarzeni są z muzyką rozrywkową czy jazzową, stąd ich mniejsza zauważalność w świecie klasyki.

Przysłuchajmy się zatem brzmieniu perkusji w muzyce orkiestrowej. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
57:00 2022_04_22 22_05_29_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Perkusja raz jeszcze. Nieregularność muzyki Berlioza (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Utwory na wiele orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 23:00
Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji więcej niż jedną znakomitą orkiestrę? Napisać utwór na dwie, trzy, a może na cztery orkiestry? Czy jest to możliwe? Jak to robiono? Kto takie utwory komponował? O tym rozmawialiśmy w audycji "Karnawał instrumentów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instrumenty osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 09:00
To wydanie "Karnawału instrumentów" poświęcone było pewnym muzycznym osobliwościom - instrumentom ciekawym, jednak wykorzystywanym przez kompozytorów szalenie rzadko.
rozwiń zwiń