REKLAMA

Fenomen chóralnego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 22:00
- Mówiąc o instrumentach w orkiestrze i brzmieniu orkiestry, oczywiste jest to, że nie należy zapominać o chórze. Chór i jego brzmienie, będące sercem brzmienia muzyki, odnosi się w sposób szczególny do orkiestry, mianowicie zazwyczaj to orkiestra towarzyszy chórowi - mówił Łukasz Borowicz w kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów", tym razem poświęconego chórowi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sonja Filitz

Głos ludzki to najpiękniejszy instrument. A wiele głosów? To najpiękniejsza wokalna orkiestra świata. Chóry wykonują utwory jedno- lub wielogłosowe, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzone są przez dyrygenta lub chórmistrza (kierownika chóru). 

Mieszany chór tradycyjnie jest podzielony na 4 głosy − dwa żeńskie (sopran i alt) i dwa męskie (tenor i bas). Każda z partii może śpiewać unisono, jak i być podzielona na kilka samodzielnych partii.

- Czy jest muzyka na orkiestrę i chór, który to chór śpiewa bez słów? A może takiej muzyki jest całkiem sporo? A może komponowali ją najwybitniejsi kompozytorzy? Jak to wszystko wygląda? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania w "Karnawale instrumentów" - zapowiadał gospodarz audycji.

W "Karnawale instrumentów" przy okazji tematu barw instrumentalnych wielokrotnie towarzyszyły nam oratoria i opery, w związku z tym muzyka z udziałem chóru jest obecna niemal przez wszystkie nasze spotkania. - Chciałbym jednak zwrócić uwagę na jeden aspekt muzyki chóralnej, który wydaje mi się bardzo instrumentalny. Instrumentalny, ponieważ chór czasem śpiewa bez słów – śpiewa samogłoski lub wydaje dźwięki, które wydają się kolejnym instrumentem. I właśnie technika śpiewu bez tekstu będzie tematem tej audycji - mówił Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
38:01 2022_05_13 22_21_38_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Fenomen brzmienia chóralnego (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Harfa. Czy łagodzi obyczaje?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 23:00
Śpiew z towarzyszeniem tego instrumentu pozwolił Monteverdiemu ubłagać Charona, a Gluckowi uspokoić Furie. Bohaterką tego wydania "Karnawału instrumentów" była harfa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perkusja raz jeszcze. Nieregularność muzyki Berlioza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:00
Podczas audycji prowadzący powrócił do tematu instrumentów perkusyjnych i ich roli w muzyce symfonicznej. Tym razem słuchaliśmy m.in. utworów XIX-wiecznego twórcy Hectora Berlioza.
rozwiń zwiń