Muzyka w technice staccato

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 23:00
W kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów" powróciliśmy do rozważań na temat problemów artykulacyjnych - przede wszystkim do techniki staccato - na przykładzie konkretnych instrumentów.
W kolejnej odsłonie Karnawału instrumentów powróciliśmy do techniki staccato
W kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów" powróciliśmy do techniki staccatoFoto: Shutterstock/Neil Lockhart

Łukasz Borowicz wyjaśnił, że w przygotowaniu do wykonania utworów najważniejsze jest ścisłe określenie wszystkich detali dotyczących artykulacji. - Często jest to zapisane idealnie, do ostatniego szczegółu. Mamy do czynienia z taką sytuacją w szczególności, gdy dysponujemy nowoczesnymi materiałami źródłowo-krytycznymi, kiedy to opracowanie nie pozostawia wątpliwości.

Często jednak utwory pozostawiają pewne elementy do samodzielnej interpretacji. - W szczególności dotyczy to materiałów z II połowy XIX wieku, jak na przykład wydania mozartowskie wydawnictwa Breitkopf - wyjaśnił prowadzący.

- Opowiadałem Państwu m.in. o Symfonii Es-dur – o 39. Symfonii mozartowskiej, która jest postrachem dla każdego skrzypka ze względu na to, że ten utwór, który dominuje podczas egzaminu do orkiestr. I to żniwo, które osiąga, jeżeli chodzi o nieudane wykonania jest rekordowe - opowiadał Łukasz Borowicz. - Takim samym postrachem, który – inaczej, niż melomanom – kojarzy się raczej niezbyt sympatycznie, jest Symfonia włoska Mendelssohna. W ogóle Mendelssohn i jego muzyka w swoim roztańczeniu, lekkości, w tym typie Elfen-musik, który stworzył, jest sama z siebie emanacją staccato - podkreślił dyrygent.

W audycji słuchaliśmy m.in. fragmentu Symfonii włoskiej Mendelssohna w wykonaniu Minneapolis Symphony Orchestra pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego.


Posłuchaj
60:18 2022_06_10 22_00_25_Karnawal_instrumentów.mp3 Muzyka w technice staccato (Karnawał instrumentów/Dwójka)

Zapraszamy również do wysłuchania I części audycji: "Czy ptaki dziobią staccato?" >>>

***

W audycji "Karnawał instrumentów" przyjrzymy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia będą opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Perkusja raz jeszcze. Nieregularność muzyki Berlioza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:00
Podczas audycji prowadzący powrócił do tematu instrumentów perkusyjnych i ich roli w muzyce symfonicznej. Tym razem słuchaliśmy m.in. utworów XIX-wiecznego twórcy Hectora Berlioza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen chóralnego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 22:00
- Mówiąc o instrumentach w orkiestrze i brzmieniu orkiestry, oczywiste jest to, że nie należy zapominać o chórze. Chór i jego brzmienie, będące sercem brzmienia muzyki, odnosi się w sposób szczególny do orkiestry, mianowicie zazwyczaj to orkiestra towarzyszy chórowi - mówił Łukasz Borowicz w kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów", tym razem poświęconego chórowi.
rozwiń zwiń