"Nieugaszalna" - czwarta symfonia Carla Nielsena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 23:00
– Przygotowując najnowsze wydanie "Karnawału instrumentów", jak zwykle, zgrywając materiał z płyty, muszę przyznać państwu, że mieliśmy mały, drobny kłopot techniczny – mianowicie płyta, która ma już 34 lata, nie chciała się zgrywać. Tak jakby gasła – zapowiadał Łukasz Borowicz to wydanie swojej autorskiej audycji.
Muzyka Carla Nielsena jest niekasowalna
Muzyka Carla Nielsena jest niekasowalnaFoto: Shutterstock/sirtravelalot

Wspomniana płyta zawiera między innymi "Nieugaszalną" (taki ma podtytuł) czwartą symfonię Carla Nielsena, duńskiego kompozytora (ur. 9 czerwca 1865 w Sortelung k. Nørre Lyndelse). Muzyka Carla Nielsena jest niekasowalna, nieugaszalna. Jest też bardzo dziwna, bardzo mało znana, zagadkowa, miejscami ekscentryczna.

Dlaczego? W jaki sposób? Co na to wszystko się składa? Jak na tym tle wygląda Nielsenowski koncert skrzypcowy?

Na wszystkie pytania odpowiedzi padły w tym "Karnawale instrumentów".

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zapraszamy w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Posłuchaj
57:02 2023_01_13 22_00_16_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 "Nieugaszalna" - czwarta symfonia Carla Nielsena (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 13.01.2023

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

Podsumowania. Jacy byliśmy dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 12:00
"Kalambury z partytury" w ostatnim dniu roku poświęcone były podsumowaniom. Ale dość szczególnym, bowiem Krzysztof Herdzin skupił się na tym, jacy byliśmy dla siebie. A wszystkie zadane pytania i próby znalezienia na nie odpowiedzi jak zwykle otulone były w nieoczywistą muzykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 17:00
W Chopinowskim otwarciu Nowego Roku towarzyszyły nam mistrzowskie interpretacje Haliny Czerny-Stefańskiej i Artura Rubinsteina.
rozwiń zwiń