Co może tuba?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 08:00
Bohaterką kolejnego odcinka cyklu "Karnawał instrumentów" była tuba - największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych.
Istnieje wiele odmian tub o różnych rozmiarach
Istnieje wiele odmian tub o różnych rozmiarachFoto: Pixabay.com

Tuba składa się z długiej metalowej (najczęściej mosiężnej) rury wielokrotnie zwiniętej w pętlę. Na końcach zwieńczona jest ustnikiem i szeroką czarą głosową. Tuby mają ustniki w kształcie filiżanki i zazwyczaj 4 wentyle. Niekiedy dodaje się 5 i 6 wentyl, by pomóc muzykowi w kontrolowaniu intonacji.

Instrumenty dęte blaszane, o niskiej barwie jak tuba, rozwijały się na początku XIX wieku. Wówczas skonstruowano ofikleidę – instrument nieco wyższy i cieńszy od tuby. Miał on klapy, jak saksofon, a nie wentyle. Tuba pojawiła się dopiero w latach 20. XIX wieku i rychło zastąpiła ofiklejdy w orkiestrach. Dawała bowiem ładniejszy dźwięk i łatwiej było na niej grać.

W orkiestrze tuby jako pierwszy użył Hector Berlioz, francuski kompozytor.

Tubę w utworach symfonicznych wykorzystywali: Richard Wagner, Johannes Brahms, Modest Musorgski, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow, Gustav Mahler, Igor Strawinski, Carl Orff, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Paweł Mykietyn.

***

W cyklu "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.


Posłuchaj
58:23 2022_01_21 22_01_06_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Tuba - największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych (Karnawał instrumentów)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Organy w orkiestrze (część 2.)

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 23:00
Przełom XIX i XX wieku w muzyce oznacza gigantomanię: największe składy, najgłośniejszą muzykę. Czas także na rozwój roli organów w orkiestrze symfonicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola wiolonczeli w orkiestrze romantycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 13:01
Wiolonczele to najbardziej śpiewny, melancholijny instrument smyczkowy. Dlatego tym razem przenieśliśmy się do epoki romantyzmu.
rozwiń zwiń