Maciej Małecki: jestem dzieckiem radia

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 17:30
- Teraz po latach, po różnych przejściach wracam do tonalności, oczywiście rozumianej po swojemu, ale staram się, żeby to co robię, było komunikatywne - mówił w Dwójce kompozytor Maciej Małecki.
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Posłuchaj
77:50 Dwójka 2021_03_13-15 Dwie do setki.mp3 Spotkanie z Maciejem Małeckim (Dwie do setki/Dwójka)

 


studio lutosławskiego 1200.jpg
Bowie i Małecki. Podwójne pożegnanie w Studiu Lutosławskiego

Gościem programu "Dwie do setki" był kompozytor i pianista Maciej Małecki. Twórczość artysty jest niezwykle bogata i obszerna, dlatego skupiliśmy się na jego dziełach stworzonych dla Polskiego Radia.

Maciej Małecki opowiadał m.in. o spektaklach radiowych zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia: "Balladynie" w reżyserii Anny Seniuk, "Pchle Szachrajce", "Nie-Boskiej Symfonii" oraz "Operetce".

- Jestem dzieckiem radia. Po wojnie nie było niczego oprócz radia. Do dzisiaj pamiętam słuchowisko "Skąd się biorą dziury w serze", a miałem wtedy lat sześć - wspominał Maciej Małecki. 

- Moje podstawowe wcielenie radiowe zaczęło się od pisania muzyki do audycji dziecięcych. Był taki cykl "Od słowa do słowa". Pamiętam, że z mojej strony zaczęło się niefajnie, ponieważ w dniu, kiedy o godzinie 8 miało się odbyć pierwsze nagranie, ja zadzwoniłem i powiedziałem, że jeszcze nie napisałem muzyki. Powiedzmy, że natchnienie jeszcze nie dojechało. Musiałem ją dostarczyć do godziny 15 i udało mi się - wspominał Maciej Małecki.

Muzyka dla dzieci

Artysta mówił także, że bardzo często pojawiają się pytania, czy tworzenie dla dzieci jest trudniejsze. Wielu kompozytorów odpowiada, że tak. - Ja nie uważam, że jest trudniejsze. Ja tworzę tak samo dla dzieci, jak dla dorosłych. Nigdy nie starałem się infantylizować sztuki dla dzieci - mówił gość Dwójki.

Czytaj też:

Teatr Polskiego Radia

Maciej Małecki z Teatrem Polskiego Radia związał się na kilkanaście lat. - Wiele tematów, które napisałem do radia potem wykorzystywałem w kolejnych utworach - wspominał Maciej Małecki. Muzyk przyznał, że twórczość radiowa była też polem eksperymentu. - Maciej zawsze starał się swoją muzykę tak pisać, żeby była do wyśpiewania i starał się ją dostosowywać do aktorskich możliwości - wspominała Anna Seniuk.

Artysta zapowiedział, że to nie koniec jego kariery i jeszcze chce napisać coś, co wszystkich zaskoczy.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Maciej Małecki (pianista i kompozytor), Anna Seniuk (aktorka, reżyserka), Grzegorz Małecki (aktor)

Data emisji: 13.03.2021

Godzina emisji: 15.00

nk

reklama

Czytaj także

Radiowy głos Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:50
W audycji "Antykwariat" przedstawimy sylwetkę znakomitego aktora, który w Polskim Radiu zapamiętany został jako odtwórca wielu ról i niezrównany interpretator literatury pięknej.
rozwiń zwiń