X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radiowy głos Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:50
W audycji "Antykwariat" przedstawimy sylwetkę znakomitego aktora, który w Polskim Radiu zapamiętany został jako odtwórca wielu ról i niezrównany interpretator literatury pięknej.
Zbigniew Zapasiewicz (14 lipca mija 8 rocznica śmierci tego wybitnego aktora)
Zbigniew Zapasiewicz (14 lipca mija 8 rocznica śmierci tego wybitnego aktora)Foto: PAP/Maciej Musiał

Zbigniew Zapasiewicz (1934-2009) związany był z warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego. Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Potem zagrał m.in. w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. W jego dorobku znajdziemy także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia.

Posłuchaj ostatniego wywiadu Zbigniewa Zapasiewicza >>>

Aktor genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Był także wybitnym odtwórcą poezji Herberta.

W audycji usłyszymy fragmenty wywiadu udzielonego przez Zbigniewa Zapasiewicza Annie Lisieckiej w 2001 roku, kiedy to wybitny aktor rozpoczynał próby do "Króla Leara" w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka i przekładzie Stanisława Barańczaka. Zabrzmią też fragmenty jego wybitnych interpretacji, z których wiele przetrwało na szczęście w archiwach Polskiego Radia. Usłyszą Państwo m.in., jak mówił ważny dla siebie wiersz "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima, jak recytował pieśni Jana Kochanowskiego, jak potrafił rozmawiać, interpretując tekst Alberta Camusa...

***

Na "Antykwariat" w piątek (14.07) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waldorff: I Konkurs Chopinowski na superheterodynie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:41
- Podczas I Konkursu byłem na wsi pod Trzemesznem. Koncertu laureatów słuchałem dzięki odbiornikowi najnowocześniejszemu na tamte czasy - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff początki swojej wielkiej radiowej przygody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski. Radiowy inżynier i kabareciarz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:35
Bohaterem audycji z cyklu "Antykwariat" był - związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych - niezapomniany autor piosenek i radiowej muzyki, połowa duetu Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monologi Boryny i inne przypadki Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:00
- To było tak wzniosłe i tak szlachetne doświadczenie, że nic tak idealistycznego w życiu już mi się nie przydarzyło - powiedział w archiwalnym nagraniu z 1995 roku Andrzej Łapicki, wspominając swój egzamin na studia aktorskie w 1942 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaciekawiał od pierwszych zdań". Portret twórcy "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:30
- Umiał wymyślić sprawę, która była ważna i nagrać to, co potrzebne. Miał ogromną umiejętność konstrukcji reportażu - o Jerzym Janickim mówiła w audycji "Antykwariat" dziennikarka Krystyna Melion.
rozwiń zwiń