Dominik Wania gra "Lonely Shadows" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 20:36
Program 2 Polskiego Radia kontynuuje piątkowy cykl audycji poświęconych nagraniom koncertowym polskich artystów jazzowych. Bohaterem pierwszego odcinka "Jazz.PL" w 2021 roku był Dominik Wania – pianista odpowiedzialny za najgłośniejszą ubiegłoroczną jazzową premierę fonograficzną, czyli album "Lonely Shadows". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo solowego występu artysty.
Grafika
GrafikaFoto: PR

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki. Zaproszenie od legendarnego jazzmana do wspólnego grania otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie (2008). Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, Wania poznał w jego zespole swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś.

Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć międzynarodową karierę. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

1200x660_Dominik-Wania_2.jpg
Dominik Wania i utwory niepowtarzalne [WIDEO]

Pianista należy dziś do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a jego nowa płyta jest pierwszym w historii solowym albumem polskiego muzyka wydanym przez tę prestiżową wytwórnię. Wania podchodzi do solowych koncertów, tak jak do ostatniej sesji nagraniowej – bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. W trakcie jego koncertów jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie wyjątkowy – muzyk zapraszał słuchaczy Dwójki do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą "tu i teraz".

Solowy koncert Dominika Wani, zarejestrowany w sali NOSPR, poprowadził Piotr Metz. - Zapraszam Państwa na muzyczną podróż bez żadnych hamulców i ograniczeń, a kierunek tej wyprawy w krainę najlepszego jazzu wyznaczy mistrz improwizacji i bohater naszego wieczoru - mówił dziennikarz Dwójki.

Zobacz zapowiedź

W najbliższych tygodniach Roch Siciński, Andrzej Zieliński i Piotr Metz będą powracać do jazzowego repertuaru rejestrowanego w murach NOSPR. Przed słuchaczami koncerty zespołów Ziółek Kwartet czy Emil Miszk & The Sonic Syndicate, które prezentują swoją twórczość w ramach cyklu JazzKLUB NOSPR.

***

Retransmisja odbyła się w piątek (8.01) na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Jazz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mekka improwizatorów na placu Grzybowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Światowe gwiazdy improwizacji występują tu regularnie. Na czym polega fenomen warszawskiego klubu O Pardon, To Tu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń