Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:00
- Projekt "Milczenie syren" powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas minikoncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, zarejestrowaliśmy dla słuchaczy radiowej Dwójki połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonaliśmy publicznie. Zapraszamy, aby Państwo pomilczeli razem z nami w ten sobotni wieczór - mówią Magdalena Cielecka i Michał Pepol, gospodarze "Miejscówki z Dwójką".

cielecka 1200.jpg
Magdalena Cielecka: zaczynałam od śpiewania

Magdalena Cielecka – aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego, z którym współpracowała przez kilka następnych lat. W 1999 roku dostała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu aż za trzy role: tytułową w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Candy w "Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich" i Judytę w "Księdzu Marku" w Teatrze TV.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Od 1998 roku gra na scenach warszawskich. Występowała w Teatrze Rozmaitości, gdzie grała w spektaklach Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Za rolę w "Burzy" otrzymała Feliksa Warszawskiego. Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru. Można też ją oglądać w przedstawieniach teatrów: Narodowego, IMKA, Polonia.

Magda i Michał (fot. Edyta Dufaj).JPG
Milcząca "Miejscówka z Dwójką": uwodzicielska polifonia

W 1995 roku Magdalena Cielecka rozpoczęła karierę filmową. Zagrała w filmie "Pokuszenie". Za tę rolę otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Ogromną popularność zdobyła, grając w takich filmach jak: "Samotność w sieci", "Zakochani" czy "Egoiści". Zagrała w ponad 50 filmach fabularnych, wielu spektaklach Teatru Telewizji oraz serialach telewizyjnych. W 2016 roku film z jej udziałem "Zjednoczone Stany Miłości" zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

Michał Pepol – wiolonczelista, aranżer, członek Royal String Quartet, swoich sił próbuje też jako kompozytor. Autor takich projektów jak "Dźwięk odnaleziony" we współpracy z Pawłem Bownikiem (2016), "Milczenie syren" w duecie z Magdaleną Cielecką (2017) czy "Among Angels" (2017). Od 2012 związany z Nowym Teatrem w Warszawie, występuje w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego "Francuzi". Współpracuje z wieloma artystami, m.in. Natalią Przybysz, Kubą Krzewińskim (DVD "Contre" dla Bôłt Records 2019), Stanisławą Celińską, Agatą Zubel, Ralphem Kaminskim, Stefanem Wesołowskim, Karolem Radziszewskim, Adamem Walickim i Patrykiem Zakrockim ("Duos for Airports").

pepol 1200.jpg
Kafka nad Wisłą, czyli syreny Michała Pepola

Z Bartkiem Wąsikiem współtworzy Dwóchgłos, jest członkiem tria Trimagine (II nagroda oraz Nagroda specjalna im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w maju 2019). Wystąpił na festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Nostalgia, Pomada, Enter, Słuchy, Narodowe Czytanie, Etno Kraków, Dni Tranströmerowskie, Kontakt, Festiwal Miłosza.

Dokonał nagrań muzyki teatralnej i filmowej, a swoje recitale zarejestrował dla TVP Kultura, gdzie był też kuratorem serii koncertów "Kultura na żywo" w 2019 roku. Od 2003 roku prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2021 roku premierę mieć będzie pierwsza solowa płyta artysty, a także odbędzie się pierwsza odsłona Festiwalu Klangor na Warmii, którego jest kuratorem.

[Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie]

- Śpiew stanowi o sile syren, a praca z dźwiękiem, pod ich urokiem, to perwersyjne marzenie niejednego muzyka. Sam chciałbym posiąść syrenią moc i zawsze umieć uwodzić publiczność. Wymagałoby to jednak bezwarunkowego otwarcia się na ciemne strony własnej podświadomości. Spotkanie z syreną to spotkanie z sobą samym, z najbardziej czułym i delikatnym, a jednocześnie podlegającym autocenzurze fragmentem własnego, schowanego ja. Niech więc to będzie koncert wyzwolenie: z jarzma konwencji, gatunków, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Niech to będzie koncert hybryda, tak jak hybrydą jest syrena. Patrzmy syrenie w oczy i słuchajmy jej. Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel i wielorybów – zachęca Michał Pepol.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (7 sierpnia) o godz. 18.30 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Kompozycje Marka Andre na festiwalu Warszawska Jesień

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 21:39
W "Filharmonii Dwójki" zaprosiliśmy do wysłuchania dzieł znakomitego współczesnego kompozytora francuskiego Marka Andre. Wykona je Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiolonczela w orkiestrze XX-wiecznej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 11:30
W ostatniej przed wakacjami audycji Łukasz Borowicz raz jeszcze przybliżał rolę wiolonczeli w historii muzyki.
rozwiń zwiń