Chwastyk i Massa - podróż w czasie z gitarą i bandoneonem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 12:00
– To zróżnicowany program, od muzyki barokowej do muzyki hiszpańskiej i tango nuevo – mówił gitarzysta Jerzy Chwastyk, któremu w "Miejscówce z Dwójką" towarzyszył bandoneonista Omar Massa.
bandoneon gitara 1200.jpg
Jerzy Chwastyk: gitara to delikatny i wielowymiarowy instrument

Gitara i bandoneon od zawsze były jednymi z najważniejszych instrumentów, zarówno w wykonawstwie tradycyjnego tango, jak również dla Astora Piazzolli, który zrewolucjonizował ten gatunek tworząc tango nuevo. Gitarze i bandoneonowi Astor Piazzolla poświęcił swój jedyny koncert podwójny. Bandoneon, dźwiękiem przypominający nieco organy, i gitara świetnie też czują się w repertuarze barokowym. Gitara zaś pełni bardzo ważną funkcje w kulturze hiszpańskojęzycznej, co znajduje odzwierciedlenie choćby w muzyce Isaaca Albeniza, który sam niegdyś przyznał, że jego utwory zdecydowanie lepiej brzmią na tym instrumencie, aniżeli na fortepianie.

Pochodzący z Wrocławia gitarzysta Jerzy Chwastyk od lat mieszka na stałe w Berlinie. Doceniany przez krytyków jako "mistrz oddechu i linii melodycznej na gitarze" (Pizzicato Magazine), "poeta z niesamowitą lekkością i precyzją" (Crescendo) oraz "młody gitarzysta z wielką przyszłością" (Melomano Digital) Jerzy Chwastyk "kultywuje wrażliwą i poetycką grę bez niepotrzebnych popisów. Swój kunszt zawsze oddaje w służbie muzyce" (Guitar Acoustic Magazine). Zdobywca nagród na najbardziej prestiżowych konkursach gitarowych, m.in. na Concurso Sigall w Chile (2017), Concurso Fernando Sor w Madrycie (2017), "Andrés Segovia" w Linares w 2016 roku i Certamen "Andrés Segovia" 2010 w La Herradura. Jako solista i kameralista Jerzy Chwastyk występuje na scenach koncertowych w całej Europie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Kompozytor i bandoneonista Omar Massa pochodzi z Buenos Aires i od 2018 roku mieszka w Berlinie. Jest postrzegany przez krytyków muzycznych jako następca Astora Piazzolli, którego utwory wykonuje od 6. roku życia. Jako bandoneonista Omar Massa grał już z artystami o międzynarodowej renomie, takimi jak Placido Domingo. Jako solista występował w Europie i Ameryce, a także w wielu orkiestrach symfonicznych i zespołach kameralnych. Omar Massa grał w ważnych salach koncertowych, takich jak Lincoln Center (Nowy Jork), National Concert Hall (Dublin) i Colon Theater (Buenos Aires), a także w Dużej Sali Filharmonii Berlińskiej. Ostatnio został nominowany w siedmiu kategoriach do prestiżowej nagrody Opus Klassik.

Dla słuchaczy radiowej Dwójki artyści przygotowali program, w którym obok utworów Astora Piazzolli usłyszeliśmy m.in. kompozycje Alessandro Marcello oraz Isaaca Albeniza.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (11.09) o godz. 19.00 – transmisja dotępna była na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Astor Piazzolla koncert
Czytaj także

Spotkanie z muzyką Astora Piazzolli [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 12:00
11 marca 2021 roku obchodzono 100. rocznicę urodzin słynnego kompozytora tanga argentyńskiego. O jego twórczości w audycji opowiadał - i prezentował ją - Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Piazzolli do Zimmera. Koncert Kameralistów Orkiestry Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 11:19
Ryuichi Sakamoto, Hans Zimmer, Jan Andrzej Paweł Kaczmarek, Abel Korzeniowski - to tylko garstka nazwisk, które usłyszeliśmy 16 maja podczas występu Kameralistów Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
rozwiń zwiń