Dominik Strycharski z autorską "Miejscówką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 19:00
W "Miejscówce z Dwójką" Dominik Strycharski zaprezentował swój autorski program. Towarzyszyli mu znakomici goście: Grzegorz Tarwid i Paweł Szpura. Zapraszamy do słuchania!

Oglądaj wideo:

YouTube Program 2 Polskiego Radia

Dominik Strycharski - kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator, performer i publicysta. W każdej z uprawianych dziedzin praktycznie samouk, wsparty studiami na Wychowaniu Muzycznym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Zobacz też: Dominik Strycharski: materiał w "Miejscówce" będzie premierowy >>>

Jest wszechstronnym twórcą fascynującym się praktycznie każdym przejawem muzyki. Jego dorobek obejmuje płyty, koncerty i jednorazowe wydarzenia z muzyką jazzową, improwizowaną, eksperymentalną, noise, klubową i posttaneczną oraz teatralną. Gra i komponuje współczesny jazz, muzykę współczesną elektroniczną, teatralną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Jest jednym z niewielu flecistów prostych zajmujących się przede wszystkim jazzem i eksperymentalną muzyką improwizowaną. Jest również jednym z pierwszych polskich wokalistów eksperymentalnych, którzy włączyli do swojego warsztatu wykonawczego rozbudowaną elektronikę. Współpracował z takimi artystami, jak: Mikołaj Trzaska, Agusti Fernandez, Rafał Mazur, Noel Leandre, Nuria Andora, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jan Peszek.

Stworzył muzykę do ponad 90 spektakli teatralnych i tanecznych, prowadzi także eksperymentalne warsztaty wokalne, w których łączy rozwój świadomości własnego głosu z improwizacją oraz działaniem w grupie. Z DJ-em CueFx współtworzy producencki BandFx, który ma na koncie kilka albumów, był także członkiem Kostas New Progrram, z którym wydał trzy albumy oraz zagrał wiele koncertów. Jest jednym z pierwszych muzyków działających w Polsce na gruncie live actów klubowych. Od prawie 20 lat współpracuje z DJ-ami i jako jeden z pierwszych zastosował adaptery jako środek wykonawczy.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Grzegorz Tarwid - pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną.

Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Janem Młynarskim czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem "Pimponem" Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2019 roku był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF.

Paweł Szpura to jeden z najciekawszych bębniarzy na polskiej scenie jazzowej. Udziela się w wielu znakomitych formacjach takich jak Lotto czy Hizbuth Jamm. Współpracuje na stałe z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim czy Dominikiem Strycharskim. Grywał też choćby z Hamidem Drakiem, Hailu Mergią, Frankiem Londonem. Styl Pawła Szpury jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej Afryki, tradycje arabskie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans.


***

"Miejscówkę z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (7.05) o godz. 19.00.


Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką koncert
Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański z koncertem na altówkę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:45
- Będą mogli nas Państwo usłyszeć w koncercie, na który złoży się bardzo różnorodny repertuar takich kompozytorów, jak Jan Michał Wieczorek, Rebecca Clarke, Zygmunt Stojowski, Tadeusz Dixa oraz dwa światowe prawykonania - utwory specjalnie skomponowane na "Miejscówkę z Dwójką" przez polskich kompozytorów: Krzysztofa Falkowskiego i Tomasza Jakuba Opałki - zapowiadali Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański, którzy zagrali w Dwójce koncert w ramach naszego cyklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką" na dwa soprany i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:43
Dwie solistki - Anna Radziejewska (mezzosopran) i Justyna Reczeniedi (sopran) - oraz towarzyszący im pianista - Krzysztof Trzaskowski - wystąpili w "Miejscówce z Dwójką". Artyści w Pałacu Ojrzanów wykonali pieśni wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego.
rozwiń zwiń