Anna Radziejewska: podczas "Miejscówki" zaśpiewamy tylko po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 10:50
- Duety na dwa głosy i fortepian to jest muzyka rzadko wykonywana. Pięć duetów kompozytorów polskich w języku polskim będą mogli Państwo usłyszeć w sobotę - mówiła o najbliższej (30.04) "Miejscówce z Dwójką" mezzosopranistka Anna Radziejewska, którą usłyszymy i zobaczymy wraz z Justyną Reczendi oraz Krzysztofem Trzaskowskim.
Anna Radziejewska
Anna RadziejewskaFoto: Piotr Leczkowski
  • Duet na dwa głosy i fortepian zabrzmi w najbliższej (30.04) "Miejscówce z Dwójką".
  • Repertuar zawiera pieśni piękne i łatwe w odbiorze.
  • Koncert został zrealizowany w XIX-wiecznym zespole pałacowym w Ojrzanowie.

Pieśni piękne i łatwe

Pieśni, które usłyszymy podczas kameralnego koncertu w Dwójce, zawierają elementy ludowe. - To są bardzo piękne rzeczy i łatwe w odbiorze - podkreśliła śpiewaczka.

W XIX-wiecznym pałacu

Nagranie zostało zrealizowane w nieodległym od Warszawy pałacu w Ojrzanowie, który został prawdopodobnie zbudowany pod koniec XIX wieku przez Władysława Marconiego. Jest to klasycyzujący, parterowy budynek z piętrową częścią środkową w obu elewacjach.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Zatem wnętrza z pewnością będą korespondowały z zaproponowanym repertuarem. - Miejsce jest bardzo urokliwe, sala prześliczna i park. Miejsce warte zwiedzenia - zachęcała Anna Radziejewska. - Tam odbywają się też koncerty.

Wśród zaproponowanych kompozytorów są: Jan Karłowicz, Mieczysław Karłowicz, Władysław Żeleński, Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin.  

Posłuchaj
09:40 Poranek Dwójki 27 kwiecień 2022 08_34_56.mp3 Anna Radziejewska zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

***

Mezzosopranistka Anna Radziejewska. W swoim artystycznym dorobku ma występy w teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Azji, posiada bogaty repertuar koncertowy, na który składają się recitale pieśni i muzyki kameralnej, dzieła oratoryjne i wokalno-instrumentalne, koncerty z zespołami muzyki dawnej oraz współczesnej​.

Ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu profesora Jerzego Artysza w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

Od 2004 roku po debiucie w roli Lady Macbeth w operze "Macbeth" Salvatore Sciarrino w Luzernie zaliczana jest do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie.

Jej głos rozbrzmiewał w takich salach, jak Teatro alla Scala, Opera National de Paris, Tokio Bunka Kaikan, Shanghai Symphony Concert Hall, Konzerthaus w Wiedniu i wiele innych. To dla tej śpiewaczki Wojciech Blecharz skomponował swoją pierwszą operę "Transcryptum".


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Radziejewska (mezzosopranistka)

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Thomas Hampson: nie zależy mi na poklasku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 16:00
- Staję przed publicznością, żeby przywołać pewien świat, który jest mi bardzo bliski, świat, który dokładnie i gruntownie zgłębiałem. Chciałbym tylko, żeby do głosu doszli prawdziwi geniusze: Goethe, Heine, Schubert, Mader, Strauss i wielu, wielu innych. Jestem wyłącznie ich przedstawicielem - mówił w Dwójce Thomas Hampson, jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Moniuszko śpiewany przez młodych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 18:00
- Założeniem mojej serii płyt jest to, że nagrywamy z młodzieżą, która reprezentuje sferę estetyki bardzo mi bliską. Jest to bardzo głębokie wejście w sferę emocji, w teksty - mówiła w Dwójce wybitna pianistka, kameralistka, producentka i menadżerka kultury Jolanta Pszczółkowska-Pawlik o serii płyt z pieśniami Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń