Sulamita Ślubowska i skrzypcowa podróż przez style i epoki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:00
- Program, który wybrałam na "Miejscówkę z Dwójką", składa się z utworów, których wykonywanie sprawia mi przede wszystkim szczególną przyjemność - zapowiadała swój kameralny występ w Programie 2 Polskiego Radia skrzypaczka Sulamita Ślubowska. Zapraszamy do oglądania!
Sulamita Ślubowska - skrzypce, Grzegorz Skrobiński - fortepian
Sulamita Ślubowska - skrzypce, Grzegorz Skrobiński - fortepianFoto: PR2

ZOBACZ TAKŻE

[YouTube Dwójki]

Sulamita Ślubowska to skrzypaczka urodzona w Jeleniej Górze. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 6 lat w klasie Ludmiły Sołowiewicz. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr. hab. Szymona Krzeszowca. Od roku 2020 asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Umiejętności artystyczne szkoliła również pod okiem takich wybitnych artystów jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Roland Baldini czy Bartłomiej Nizioł. Wielokrotnie doceniana na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, o czym świadczą liczne nagrody, m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini w Legnicy czy I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Solistkę usłyszeliśmy podczas "Miejscówki z Dwójką", gdzie zaprezentowała utwory, których wykonanie sprawia jej największą radość. - Chciałam przedstawić materiał, który jednocześnie będzie wdzięczny do słuchania i różnorodny, abym mogła pokazać swój sposób interpretowania w różnych stylach i epokach - zdradziła Sulamita Ślubowska.

- Wszystkie przedstawione utwory wchodzą w repertuar nadchodzącego XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, jednak mój wybór nie był podyktowany wyłącznie przygotowaniami do konkursu - każdy z zagranych utworów wykonuję od wielu lat i ich interpretacje we mnie cały czas dojrzewają, co pozwoliło mi wyrobić z tymi utworami osobistą więź. Dodatkowo, współpraca ze wspaniałym pianistą Grzegorzem Skrobińskim sprawiła, że nagrywanie naszych interpretacji polegało przede wszystkim na fantastycznej kameralnej rozmowie, która w moim odczuciu jest sednem wspólnego grania - dodała skrzypaczka. - Serdecznie zapraszam do wysłuchania wiosennej świeżości w I części I Sonaty na fortepian i skrzypce G-dur op. 78 Johannesa Brahmsa, ekstatycznej emocjonalności w Romansie D-dur op. 23 Karola Szymanowskiego oraz ekspresyjnej zmienności w wirtuozowskim Tzigane Maurice'a Ravela.

Zobacz zapowiedź:

Nagranie zostało zrealizowane w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Sulamita Ślubowska - skrzypce

Grzegorz Skrobiński - fortepian

Program:

  1. Johannes Brahms - I Sonata na fortepian i skrzypce G-dur op. 78, cz. I. Vivace ma non troppo
  2. Karol Szymanowski - Romans D-dur op. 23
  3. Maurice Ravel - Tzigane

Reżyseria dźwięku - Andrii Sacheva

Warstwa wizualna - Grzegorz Mart

***

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" odbył się w sobotę (17.08) w godz. 18.30-19.00. 

Czytaj także

Podróż do wieku przepychu i kosztowności z Aetas Baroca [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 18:30
Oczarowanie bogatą stylistyką muzyki dojrzałego baroku i chęć dzielenia się jej wyrafinowanym pięknem ze współczesną publicznością sprawiły, że w 2014 roku w Hadze powstał zespół Aetas Baroca. - Jako instrumentaliści pracujemy nad każdym elementem dzieła, podkreślając znaczenie muzyki baroku w jej retorycznym wymiarze - mówią członkowie grupy, która wystąpiła w cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójkowy recital Piotra Alexewicza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 07:00
Jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia - Piotr Alexewicz - wystąpił ze swoim recitalem w "Miejscówce z Dwójką". To półfinalista ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
rozwiń zwiń