Dwójkowy recital Piotra Alexewicza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 07:00
Jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia - Piotr Alexewicz - wystąpił ze swoim recitalem w "Miejscówce z Dwójką". To półfinalista ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Program:

Robert Schumann Faschingsschwank aus Wien op. 26

Ludwig van Beethoven Sonata Es-dur op. 81a "Les Adieux"

Piotr Alexewicz to jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Urodzony w 2000 roku, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Od września 2022 r. student prof. Konstantina Scherbakova w Zurcher Hochschule der Kunste w Zurychu. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.

Laureat I nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyka Chopina, która upoważnia do startu bez eliminacji w Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina. Sukces odniesiony w Warszawie jest potwierdzeniem wcześniejszego zwycięstwa na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2017 roku w Gdańsku. Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Artysta może poszczycić się m.in. laurami na takich konkursach jak: Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda Musicdeco na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny (Paryż, 2017) oraz II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti (Bukareszt, 2016).

<<< "Miejscówka z Dwójką" - wszystkie koncerty [ZOBACZ WIDEO] >>>

W 2019 roku ukazał się debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). W wyniku zaproszenia artysty do dalszej współpracy przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wrocławski pianista wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelleya zarejestrował wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę niebędące koncertami.

W 2021 r. Piotr Alexewicz otrzymał I nagrodę na Konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii "Aktywność kulturalna w środowisku akademickim". Został także stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji "Hans und Eugenia Jutting - Stiftung Stendal". W czerwcu 2021 r. otrzymał z rąk pierwszej damy Rzeczpospolitej, Agaty Kornhauser-Dudy, pierwszą w historii nagrodę "Młody Promotor Polski". Wyróżnienie zostało przyznane za szczególne zasługi w propagowaniu kultury polskiej.

W latach 2018-2020 występował na międzynarodowych festiwalach: "Chopin i jego Europa" w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach-Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris "Hommage a Clara Schumann". Pianista wystąpił ponadto podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards - NOSPR w Katowicach, na Academie de Musique Riviera w Szwajcarii, w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. Miał okazję współpracować z takimi dyrygentami, jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, Szwajcarii, USA, a także Japonii.

***

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (10.09) w godz. 18.30-19.00.

Czytaj także

MagDuś Duo - polski repertuar na saksofon i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 20:00
- Jednym z naszych głównych filarów tworzenia repertuaru na duet saksofon i fortepian obok muzyki współczesnej są transkrypcje, które w stu procentach wypełniły program "Miejscówki". Ostatnio zabraliśmy się za aranżowanie repertuaru polskiego - stąd aranżacje "Róży i cierni" J. Zarębskiego oraz "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego, mówili artyści MagDuś Duo. Oprócz tego w czasie najnowszej "Miejscówki z Dwójką" wykonane zostały dwie inne aranżacje: Suita z baletu Romeo i Julia oraz Gershwin Fantasy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Mechliński i Michał Biel w repertuarze operowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 18:35
Śpiewak Szymon Mechliński i pianista Michał Biel byli gospodarzami "Miejscówki z Dwójką". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana zabrzmiały utwory Jana Skrzydlewskiego, Henryka Jareckiego, Adama Tadeusza Wieniawskiego, Apolinarego Szeluty i Konstantego Gorskiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń