Michał Bryła - "Miejscówka z Dwójką" na altówkę [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 19:30
Michał Bryła to altowiolista założonego w 2007 roku, dziś wysoko notowanego w świecie muzycznym, Meccore String Quartet oraz właściciel manufaktury wydawniczej Prelude Classics. Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej i Smyczkowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Artysta był bohaterem "Miejscówki z Dwójką" w drugą sobotę marca.

OGLĄDAJ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Studia z wyróżnieniem i liczne kursy mistrzowskie

Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz prof. Bartosza Bryły. Kontynuował je wraz z pozostałymi członkami Meccore String Quartet na Uniwersytecie (Universität der Kűnste) w Berlinie oraz Akademii Królewskiej w Brukseli (w klasie Artemis Quartett), a następnie na wydziale muzyki kameralnej Królewskiej Akademii Muzycznej Escuela Reina Sofia w Madrycie. Artysta doskonalił swoje umiejętności, uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich m.in.: Maxima Vengerova, Alfreda Brendla, Stefana Kamasy, Jerzego Kosmali, Konstantego Andrzeja Kulki, Krzysztofa Węgrzyna. 

Laureat wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych

Od czasów szkoły średniej był stypendystą kolejno: Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2000-2002), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2008), Miasta Poznań (2008), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006-2009), Fundacji Irene Steels-Wilsing (2012/2014). 

Michał Bryła jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych, a w 2012 roku został wyróżniony przez "Głos Wielkopolski" Medalem Młodej Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Występował na festiwalach w kraju i za granicą.

W programie "Miejscówki z Dwójką":

J.S. Bach - Adagio z I Sonaty g-moll, BWV 1001 

G.Ph. Telemann - Fantazja gambowa nr 1 c-moll, TWV 40:26

J.S. Bach - Suita wiolonczelowa nr 1 G-dur, BWV 1007 w transkrypcji na altówkę 

G.Ph. Telemann - Fantazja skrzypcowa nr 7 Es-dur, TWV 40:20 - Dolce

Współpraca z wieloma wybitnymi dyrygentami

Michał Bryła współpracował z wybitnymi dyrygentami. Są wśród nich: Horiaki Masuda, Jacques Mercier, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Hertmut Rohde, Jacek Rogala, Marcin Sompoliński, Tadeusz Wojciechowski, Anna Mróz, Piotr Wijatkowski, Stefan Malzew. Jako solista wykonywał Koncerty W.A. Mozarta, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, B. Bartoka, E. Elgara, W. Waltona, B. Brittena, W. Marschnera, M. Brucha, K. Pendereckiego, G.F. Telemanna, W. Williamsa oraz L. Spohra. W latach 2012/2022 był oficjalnym altowiolistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, podczas którego występował obok Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", wykonując Symfonię Koncertującą Es-dur KV 364 W.A. Mozarta.

Film biograficzny o Henryku Wieniawskim

Michał Bryła dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, Radio France, Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radia Poznań, Radia Stephansdom, NDR, SWR i TVP oraz ZDF. Z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" uczestniczył również w nagraniu filmu biograficznego o Henryku Wieniawskim.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (11.03) w godz. 19.00-19.30. Transmisja odbywała się na antenie, stronie internetowejFacebooku i kanale YouTube Dwójki.

mo/rk 

Zobacz więcej na temat: altówka Dwójka pr poleca
Czytaj także

Aleksandra Kubas-Kruk o mariażu na sopran oraz altówkę, czyli nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 17:00
- To dość nietypowy skład, natomiast pomysł na płytę wyszedł bardzo naturalnie, dlatego, że jesteśmy z Szymonem małżeństwem muzyków. Każde z nas miało swoje projekty, natomiast w pewnym momencie zaczęliśmy się zastanawiać, czy utwory na taki skład jak sopran i altówka istnieją. Okazało się, że rzeczywiście jest ich dosyć sporo - mówiła śpiewaczka Aleksandra Kubas-Kruk, która wraz z Szymonem Krukiem nagrała płytę "Impresje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Bryła: altówka to uniwersalny instrument smyczkowy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 17:25
- Mój pomysł oparłem na indywidualnym podejściu do przestrzeni półgodzinnego występu. Zdecydowałem się na program solowy, Bach jest mi bardzo bliski, Telemann takim się stał w ostatnim czasie - mówił w Dwójce Michał Bryła. Altowiolista wystąpi w "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 11 marca.
rozwiń zwiń