Zbigniew Pilch w wyjątkowej "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 19:30
W Wielką Sobotę (8.04) podczas "Miejscówki z Dwójką" wystąpił Zbigniew Pilch. To jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej. 

OGLĄDAJ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Tak swój występ zapowiada Zbigniew Pilch:

Wielka Sobota. Czas dziwny, wyjęty jakby z rzeczywistości… Wczoraj Chrystus zmarł, zamęczon pod Poncjuszem Piłatem i zstąpił do piekieł… Nie wiemy jeszcze, że On zmartwychwstanie już niedługo, już jutro… Dzisiaj jest dzień trwogi i niepewności… Jestem sam, tylko ze skrzypcami. Gram utwory smutne, przejmujące w swej retoryce, w moim mniemaniu odpowiednie na ten czas zadumy i tęsknoty.

"Lachrimae Pavan" Johanna Schopa jest zdyminuowaną wersją słynnej pieśni Johna Dowlanda "Flow My Tears" (Płyńcie łzy moje). Schop skomponował swą parafrazę na skrzypce z towarzyszeniem basso continuo, ja jednak dokonałem transkrypcji na skrzypce solo. 

Również w "Passacaglii" Heinricha Ignaza Franza von Bibera wieńczącej cykl "Sonat Różańcowych" jestem sam z moimi skrzypcami. W pięknie wysztychowanym pierwodruku utwór ten opatrzony jest miedziorytem, gdzie Anioł Stróż prowadzi dziecko przez padół ziemski.

Recital kończy moja własna transkrypcja niezwykle pięknej arii z opery "Rinaldo" Georga Friedricha Händla - "Lascia ch'io pianga" (Pozwól mi płakać), oryginalnie napisanej na sopran z towarzyszeniem orkiestry.

Oprócz trzech utworów skomponowanych w baroku w programie znalazła się kompozycja napisana w 2007 roku przez znakomitego skrzypka oraz kompozytora Marcina Markowicza. "Tryptyk" na skrzypce solo oparty jest na słynnej w kościele ewangelickim pieśni pasyjnej "O Lamm Gottes unschuldig" (Baranku Boży niewinny) i składa się z części Preludium, Chorał, Postludium. Poczytuję sobie za zaszczyt, że kompozytor zadedykował utwór właśnie mnie.

W czasie nagrania w kościele pojawiło się piękne światło - zza chmur wyjrzało słońce i rozświetliło jasnym, wczesnowiosennym blaskiem wnętrze świątyni… 

***

Jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej. Gra na skrzypcach barokowych i współczesnych, altówce i violi d’amore. Koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent. 

Ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jego mistrzem był Zbigniew Szlezer. Jednocześnie specjalizował się w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego. Pełni funkcję koncertmistrza Wrocławskiej Orkiestry Barokowej od początku jej działalności, jest także członkiem Wrocław Baroque Ensemble. Koncertował w całej Europie i na świecie z wieloma znakomitymi orkiestrami, w Polsce współpracował z niemal wszystkimi zespołami muzyki dawnej. 

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Jako muzyk solista współpracował z Warszawską Operą Kameralną oraz Warsaw Camerata. W roli dyrygenta występował m.in. z NFM Filharmonią Wrocławską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej czy Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica.  

Zbigniew Pilch ma bogaty dorobek fonograficzny. W 2017 r. ukazała się jego solowa płyta pt. Oświecony wirtuoz (CD Accord). Artysta nagrał także wirtuozowskie Koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza wraz z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Kaia Bumanna (2007). W 2009 r. wydano Symfonie nr 103 i 104 Haydna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej (obecnie NFM Filharmonia Wrocławska) pod jego dyrekcją. Artysta wziął także udział w licznych, uhonorowanych wieloma nagrodami nagraniach.

Jest profesorem w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych. Piastuje także funkcję Kierownika Katedry Muzyki Dawnej na tej uczelni. Ponadto wykłada w ramach Festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim. W 2020 r. otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej za wybitny dorobek artystyczny, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w Wielką Sobotę (8.04) w godz. 19.00-19.30. 

mo

Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką Dwójka
Czytaj także

Katarzyna Zdybel-Nam i Szczepan Kończal - fagot i fortepian w duecie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 19:30
Gospodarzami tej "Miejscówki z Dwójką" byli fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz pianista Szczepan Kończal z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roksana Kwaśnikowska i Krzysztof Stanienda. Koncert na skrzypce i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 19:00
W sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (1.04) wystąpili w duecie skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i pianista Krzysztof Stanienda. Obejrzyj zapis wideo koncertu.
rozwiń zwiń