Roksana Kwaśnikowska i Krzysztof Stanienda. Koncert na skrzypce i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 19:00
W sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (1.04) wystąpili w duecie skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i pianista Krzysztof Stanienda. Obejrzyj zapis wideo koncertu.

[YouTube/Dwójka]

Roksana Kwaśnikowska

Solistka, kameralistka, pedagog. W 2018 roku skończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie swojego mistrza, legendarnego skrzypka prof. Jana Staniendy, otrzymując medal Magna Cum Laude.

Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa).

Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. W roli solistki występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną im. Janačka w Ostrawie, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz wielu innych.

Oprócz kariery solowej jest bardzo oddana kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych. Od 2019 roku jest prymariuszką Lutosławski Quartet. Gra także w Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio oraz Tansman Trio. Jest asystentką w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 roku.

Krzysztof Stanienda

Niezwykle uzdolniony pianista młodego pokolenia, urodzony 22 lutego 1986 roku w Warszawie.  Jest absolwentem ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Marii Palmowskiej-Guz oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina i klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Kształcił się pod okiem wybitnych pianistów takich jak Dang Thai Son, Wiera Nosina, Martin Hughes, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Stefan Kutrzeba, a także u wybitnych kameralistów takich jak Lee Kum-Sing, Avedis Kouyoumdjian, Márta Gulyás, Hatto Beyerle, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Maria Szwajger-Kułakowska czy Jerzy Marchwiński. W 2012 roku ukończył Podyplomowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie pracując m.in. z Mają Nosowską, Maciejem Pikulskim, Urszulą Kryger i Jadwigą Rappe.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Laureat konkursów krajowych i zagranicznych. Stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2016. Współtwórca Chopin Piano Quintet, z którym w 2018 roku został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii, a w 2014 roku zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej "Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti" w Pianello Val Tidone oraz I miejsce w kategorii Muzyka Kameralna i I miejsce na 12. Międzynarodowym Konkursie "Premio Citta di Padova" w Padwie. Otrzymał również tytuł laureata Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. S. Vainiunasa na Litwie oraz tytuł finalisty Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Pörtschach w Austrii.

W 2009 roku został finalistą na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Gianni Bergamo Classic Music Award w Szwajcarii, a w roku 2007 zdobył Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi. Krzysztof Stanienda posiada w swoim dorobku trzy albumy z muzyką kameralną. Pierwszy został wydany przez Musica Sacra i otrzymał nominację do Fryderyków 2008. Drugi album nagrany wspólnie z Kamą Grott i Arturem Kasperkiem wydała wytwórnia Universal Music Polska w 2010 roku. Trzeci to najnowszy album DVD "Piano Quintets" nagrany wspólnie z Chopin Piano Quintet w lipcu 2016 roku, na którym znajdują się utwory Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza.

Krzysztof Stanienda prowadzi ożywioną działalność koncertową. Począwszy od 2005 roku występuje na takich estradach jak Filharmonia Narodowa, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Śląska, Lubelska, Opolska, Szczecińska, Podlaska; na festiwalach – Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, "Wieczory w Arsenale" we Wrocławiu, Ogólnopolski "Tydzień Talentów" w Kąśnej Dolnej, a także za granicą – Kyoto International Students Music Festival 2011 w Japonii, Devonie Concert Series w Londynie, Quartetto di Bergamo we Włoszech, oraz w Austrii, Holandii, Rosji, Szwajcarii, Szwecji i Hiszpanii.

Koncertuje z takimi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Chopin Academia Orchestra, Orkiestra "Wratislawia", Austriacka Orkiestra Kameralna "Spirit of Europe", Śląska Orkiestra Kameralna, Baltic Neopolis Orchestra, Kwartet Camerata, Barock Quartet, a także ze znakomitymi instrumentalistami tj. Reiko Otani, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Sławomir Tomasik, Michael Vaiman, Stefan Kamasa, Piotr Reichert, Katarzyna Budnik-Gałązka, Jan Stanienda, Maria Stanienda, Lidia Grzanka-Urbaniak, Leszek Brodowski, Bartosz Bryła, Roksana Kwaśnikowska, Kama Grott, Andrea Azzi, Artur Kasperek, Rafał Kwiatkowski, Agata Szymczewska, Maria Machowska, Marcin Zdunik, Anna Maria Staśkiewicz, Marta Kowalczyk czy Magdalena Bojanowicz.

Od 2012 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Prowadzi także działalność pedagogiczną w warszawskich szkołach muzycznych. Współtwórca Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych im. Jana Staniendy w Kołobrzegu i Podkowie Leśnej od 2020 roku. Od 2008 roku współpracuje jako pianista-korepetytor przy Europejskich Warsztatach Muzycznych w Kołobrzegu, Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu, Janowieckich Interpretacjach Muzyki i Międzynarodowym Kursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Nałęczowie. Jest także zapraszany na międzynarodowe wydarzenia w charakterze pianisty konkursowego.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (1.04) w godz. 19.00-19.30.

pg

Czytaj także

Sulamita Ślubowska i skrzypcowa podróż przez style i epoki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:00
- Program, który wybrałam na "Miejscówkę z Dwójką", składa się z utworów, których wykonywanie sprawia mi przede wszystkim szczególną przyjemność - zapowiadała swój kameralny występ w Programie 2 Polskiego Radia skrzypaczka Sulamita Ślubowska. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duet Zdybel-Nam/Kończal: fagot i fortepian to interesujące połączenie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:30
- Naszą ideą od początku była promocja polskiej muzyki. Ta współpraca się rozwija, w zeszłym miesiącu wystąpiliśmy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Kompozycji na fagot i fortepian jest sporo, rzadko są wykonywane, staramy się je promować w miarę naszych możliwości - mówili w Dwójce fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam i pianista Szczepan Kończal. Artyści wystąpią w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" 25 marca o 19.00.
rozwiń zwiń