kIRk w melancholijnej "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 19:30
kIRk to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, jak Open'er, OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Jego muzykę komplementował Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Grupa wystąpiła podczas "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 15 kwietnia.

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Przez 20 lat działalności kIRk nieustannie morfował - od techno tria grającego w Tresorze, przez wieloosobowy kolektyw flirtujący z wieloma nurtami tzw. miejskiej muzyki, aż po elektroakustyczny, rozimprowizowany żywioł. Ostatnia dekada działalności zespołu to kroczenie po ciemnej stronie mocy - takie albumy jak "Msza Święta w Brąswałdzie", "Zła krew" czy "III" sięgały po skrajne, dalekie od sielskich emocje. Jednocześnie wydane w 2017 roku "Ich dzikie serca" zwiastowały coś nowego, aczkolwiek czuć tam było jeszcze ducha "starego" kIRka.

Obecnie kIRk składa się z trzech muzyków: Olgierda Dokalskiego i Pawła Bartnika oraz Stanisława Matysa. Matys wraz z Dokalskim tworzą sekcję dętą, która stanowi rdzeń tożsamości "nowego" kIRka. Dwa odrębne żywioły, duduk i trąbka, wygrywają proste, zatopione w bezczasie tematy. Bartnik na żywo przechwytuje je i subtelnie przetwarza, loopuje i rozrzuca w przestrzeni.

Skład zespołu:

Olgierd Dokalski - trąbka

Stanisław Matys - duduk

Paweł Bartnik - elektronika

Fundamentem jest tu współbrzmienie - odmiennych instrumentów i odmiennych ludzi. To granie wynikające z nasłuchiwania siebie i otaczającego świata. Granie zapatrzone w bezczas i pragnące koić. Na tej drodze zdarzają się jednak i porywy serca, i niepokojące wizje, a każdy - chcąc nie chcąc - przemyca cząstkę swojej historii.  

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

W ramach koncertu kIRk zaprezentował dwa utwory, które znalazły się na ich najnowszej płycie "K" wydanej w Requiem Records 3.12.2022 oraz dwa nowe niepublikowane dotąd utwory, przygotowane specjalnie na tę okazję: "Marta" i "Haykaz". 

"Ich melancholię czuje się mocno, ale jest też poczucie promienności, blasku, który emanuje z każdego dźwięku. W najbardziej półprzezroczystych tonach wciąż tkwi wielka moc - i w "K" kIRk ją uwalnia". (The Quietus)

Realizacja koncertu:

Nagranie dźwiękowe: Andrzej Kijanowski

Rejestracja i przygotowanie wideo: Michal Szaranowicz, Aleksei Manson

Nagranie zostało zarejestrowane w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywa".

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (15.04) w godz. 19.00-19.30. 

mo

Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką Dwójka
Czytaj także

Roksana Kwaśnikowska i Krzysztof Stanienda. Koncert na skrzypce i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 19:00
W sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (1.04) wystąpili w duecie skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i pianista Krzysztof Stanienda. Obejrzyj zapis wideo koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Pilch w wyjątkowej "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 19:30
W Wielką Sobotę (8.04) podczas "Miejscówki z Dwójką" wystąpił Zbigniew Pilch. To jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej. 
rozwiń zwiń