Konkurs Moniuszkowski - Nombulelo Yende z RPA laureatką pierwszej nagrody

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 07:10
Za nami XI edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Laureatką I nagrody została Nombulelo Yende z Republiki Południowej Afryki. Doceniono ją w kategorii najlepszych głosów kobiecych. 
Jury Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, w skład którego wchodzą przedstawiciele takich teatrów operowych jak: Metropolitan Opera, Royal Opera House, Covent Garden czy Opernhaus Zrich.
Jury Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, w skład którego wchodzą przedstawiciele takich teatrów operowych jak: Metropolitan Opera, Royal Opera House, Covent Garden czy Opernhaus Zürich. Foto: PAP/Leszek Szymański

W tym roku do konkursu zgłosiło się niemal 430 uczestników. To - jak napisał w liście gratulacyjnym do laureatów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński - dowód, że "muzyka Stanisława Moniuszki jest atrakcyjna w wymiarze kultury światowej i inspiruje kolejne pokolenia śpiewaków". "Wyrażam głęboką radość, że konkurs, organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową, jako wyjątkowe wydarzenie na mapie kulturalnej świata nie tylko promuje młode talenty, wspaniałe glosy, ale także polską literaturę wokalną, dziedzictwo muzyki polskiej". 

Do samego konkursu zakwalifikowano w tym roku 102 uczestników z sześciu kontynentów i 28 krajów. Wśród nich najliczniejsza była reprezentacja z Polski, a tuż za nią - z Ukrainy. Finałowe zmagania odbyły się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Każdy z artystów zaprezentował - z towarzyszeniem orkiestry - polską arię operową, oratoryjną lub operetkową oraz arię operową z repertuaru światowego.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: John Allison (przewodniczący), Paul Hopper, Peter Mario Katona, Izabella Kłosińska, Mariusz Kwiecień, Gianluca Macheda, Roberto Mauro, Eleonora Pacetti, Olga Pasiecznik, Nicholas Payne, Ewa Podleś, Tobias Truniger, Annette Weber oraz Edith Wiens.


Nombulelo Yende urodzona w Republice Południowej Afryki na co dzień jest sopranistką Studia Operowego we Frankfurcie nad Menem (od sezonu 2021/22). Śpiewa tam parie: Giulietty (I Capuleti ei Montecchi), Serpiny (La serva padrona), Karoliny (Il matrimonio segreto) i Pierwszej Damy (Die Zauberflöte). Występowała także w Artscape i Baxter Theatre Center w Kapsztadzie oraz należy do Youngblood Arts and Culture Development. Niedawno wystąpiła w RMB Starlight Classics w Johannesburgu. Studiowała na Uniwersytecie Kapsztadzkim i była też finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tbilisi w 2018 roku, zdobyła nagrodę Fundacji Schocka za śpiew w 2017 roku, nagrodę stypendialną Heidelberga 2016 oraz nagrodę Ruth Ormond w 2015 roku. Zdobyła również nagrodę na Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini we Francji oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Neue Stimmen 2019 Fundacji Bertelsmanna w Gütersloh. Teraz dochodzi do tej listy I miejsce w Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie

Co ciekawe, sopranistka nim stawiała pierwsze kroki na Wydziale Humanistycznym w Południowoafrykańskiej Wyższej Szkole Muzycznej - wśród jej zainteresowań wokalnych była muzyka gospel i r&b, co wyrażała w chórach kościelnych i szkolnych. 

Nombulelo Yende ma już zaplanowane spektakle na najbliższe miesiące, a będzie występować głównie w Operze we Frankfurcie nad Menem. Widzowie mogą ją tam podziwiać w repertuarze Straussa, Czajkowskiego, Pucciniego i Mozarta. 

Grand Prix Konkursu zdobyła w tym roku Juliana Grigoryan, a wśród pozostałych laureatów znaleźli się m.in. Szymon Mechliński, Yuliia Zasimova i Darija Augustan.  


Laureaci Konkursu:

Grand Prix – Juliana Grigoryan (sopran), Armenia.

Kategoria głosów kobiecych:

I nagroda – Nombulelo Yende (sopran), RPA / oraz nagroda im. Marii Fołtyn,

II nagroda – Darija Auguštan (sopran), Chorwacja,

III nagroda – Yuliia Zasimova (sopran), Ukraina.

Kategoria głosów męskich:

I nagroda – nie przyznano,

II nagroda – ex aequo Szymon Mechliński (Baryton), Polska i Volodymyr Tyshkov (bas), Ukraina,

III nagroda - Rafael Alejandro del Angel Garcia (tenor), Meksyk. 


Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki został zainicjowany 30 lat temu, w 1992 roku, przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych i propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki. Od pierwszej edycji Konkurs jest organizowany przez Teatr Wielki – Operę Narodową i jest to największy konkurs wokalny w Polsce, a od 2019 roku należy Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych.

W 2019 roku Konkurs obchodził swoją jubileuszową, dziesiątą edycję, która wpisała się w obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Natomiast w tym roku był związany z obchodami 150. rocznicy śmierci swego patrona. 

Co trzy lata młodzi artyści z całego świata przyjeżdżają do Warszawy, aby zaprezentować się przed wybitnymi jurorami. Odniesiony podczas Konkursu sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem ku międzynarodowej karierze. 

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym i drugim, które odbywają się z towarzyszeniem fortepianu uczestnicy wykonują arie operowe oraz pieśni polskie i z repertuaru światowego. Natomiast w finale, z towarzyszeniem orkiestry, wykonują polską arię operową, oratoryjną lub operetkową oraz arię operową z repertuaru światowego, inną niż w poprzednich etapach.

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów Konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Aleksiej Markow czy Władymyr Moroz.

Do Jury Konkursu, obok wybitnych artystów i śpiewaków zapraszani są również managerowie czołowych światowych teatrów operowych, takich jak Teatr Wielki - Opera Narodowa, Royal Opera House, Metropolitan Opera, Oper Frankfurt, Houston Grand Opera, Opera National de Lyon czy Bayerische Staatsoper. 

oprac. rk 

Czytaj także

11. Konkurs Moniuszkowski - znamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 00:35
Za nami 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Poznaliśmy nazwiska zwycięzców. Grand PRIX otrzymała Juliana Grigoryan z Armenii. Laureatką I nagrody została Nombulelo Yende z Republiki Południowej Afryki. Tegoroczne zmagania młodych śpiewaków można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliana Grigoryan - kim jest laureatka XI Konkursu Moniuszkowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 00:30
Juliana Grigoryan otrzymała Grand Prix 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - taki werdykt ogłosiło jury pod przewodnictwem Johna Allisona. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Juliana Grigoryan prezentowała superwysoki poziom przez cały konkurs"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 13:30
- Od momentu, kiedy wyszła na scenę w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wykonać program 1. etapu, jej występ elektryzował obserwatorów i jurorów, co zaowocowało nagrodą Grand Prix - mówił Marcin Majchrowski o ormiańskiej śpiewaczce Julianie Grigoryan w audycji podsumowującej 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Późnym wieczorem w sobotę (11.06) poznaliśmy werdykt jury.
rozwiń zwiń