Magazyn Studyjny Kolekcji. Innowacyjne podejście do zbiorów w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:51
- Mamy tutaj wybór około 110 dzieł, które pochodzą z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gromadzonej mniej więcej od początku lat 90. XX wieku - mówiła w radiowej Dwójce Ewa Gorządek, kuratorka Magazynu Studyjnego Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiFoto: Shutterstock/Artur Bociarski

Sztuka współczesna bez tajemnic

Do magazynów dzieł sztuki zazwyczaj wstęp mają tylko nieliczni wtajemniczeni: pracownicy instytucji, konserwatorzy czy badacze. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest inaczej.

Od czerwca działa tu otwarty dla publiczności Magazyn Studyjny Kolekcji, czyli przestrzeń, w której w kameralnych warunkach można zapoznać się z wybranymi pracami współczesnych artystów, pochodzącymi z budowanej od lat 90. ubiegłego wieku kolekcji.

- To miejsce jest czymś nowym; czymś, co można nazwać innowacją w traktowaniu zbiorów i w udostępnianiu tych zbiorów - podkreślała Ewa Gorządek.

Uchwycić sztukę w procesie przemian

W Magazynie Studyjnym Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski znajduje się ponad sto prac - obrazów, rzeźb i instalacji - zarówno klasyków, jak i młodych artystów i artystek z Polski i z zagranicy. Można zobaczyć tu prace między innymi Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Edwarda Dwurnika, Anety Grzeszykowskiej, Josepha Kosutha, Małgorzaty Mirgi-Tas, Romana Opałki, Joanny Rajkowskiej, Jadwigi Sawickiej i Pawła Susida. 

- Kolekcja ta jest w pewnym sensie odbiciem programu Zamku Ujazdowskiego. Tak została wymyślona przez pierwszego dyrektora CSW, Wojciecha Krukowskiego, że to będą zbiory, które w dużej mierze pochodzą z wystaw; żeby jakby uwiarygodnić też program, że ten program nie jest przypadkowy w instytucji, że robimy go po to, żeby później też pozyskiwać pracę tych artystów albo mamy pracę w kolekcji artystów, których wystawy chcieliśmy zrobić, ale z jakiegoś powodu one nie doszły one do skutku - tłumaczyła kuratorka, która w czasie audycji była naszym przewodnikiem po tej przestrzeni. 


Posłuchaj
27:55 Dwójka rozmowy na lato 28.06.2022.mp3 Spacer po Magazynie Studyjnym Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski (Rozmowy na lato/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Przygotował: Michał Nowak

Gość: Ewa Gorządek (kuratorka Magazynu Studyjnego Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 11:20
"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.
rozwiń zwiń