Polskie Radio
Section05
Zamek Ujazdowski

Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Cygler Trójka

Wejście w analogowy świat, czyli wystawa "Warstwy"

W ramach {Project Room} młodzi twórcy dostają szansę, aby zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. O swoim projekcie "Warstwy" opowiedział w Polskim Radiu 24 artysta Konrad Dobrucki, który w swojej pracy posługuje się fotografią analogową. Gościem audycji "Kulturalnie na temat" była też Dagmara Siemińska, specjalistka ds. mediów Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Laureaci wystawy {Project Room} 2021/2022 w CSW Zamek Ujazdowski

- Liczba oddanych głosów to dla mnie bardzo ważny sygnał, że świat sztuki współczesnej to nie jest getto dla ludzi, którzy uznają się za ekspertów w tej dziedzinie. Jest odbiór na zewnątrz, ludzie chcą mieć swój udział w tym, co jest pokazywane i nagradzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" – spektakl w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audioteatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan. W części czwartej zobaczymy na scenie Joannę Freszel, Marcina Przybylskiego i Alicję Węgorzewską.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Ujazdowski spektakl KULTURA patronat

"Maszyna wpływu": wystawa sztuki, antropologiczne dochodzenie, projekt badawczy

Wystawa pod tytułem "Maszyna wpływu" oferuje przegląd zarówno historycznych, jak i najnowszych dzieł sztuki najważniejszych współczesnych artystów i artystek. Narracja skupia się na zagadnieniach takich jak zaangażowane społecznie praktyki artystyczne, dekolonizacja, media taktyczne czy sztuka społeczeństwa otwartego (Open Society). Wystawa prezentuje obszerne archiwum sieci centrów sztuki, pozwalając na analizę zinstytucjonalizowanych strategii praktyki kuratorskiej we wczesnych latach działania sieci oraz trajektorii jej wpływów, prowadzących do określonych – i nadal aktualnych – rodzajów produkcji kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa SZTUKA awangarda Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch. Część trzecia" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Ujazdowski Warszawa Tomasz Man performance Andrzej Chyra

"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mapa przewodnik

"Dzień Zwycięstwa". Pokaz plakatów Andrija Jermolenki i Wojciecha Korkucia w Zamku Ujazdowskim

- Artyści posługują się intuicją, a niektórzy z nich mają odwagę, by ją formalnie ubrać w jakiś przekaz i są na tyle niezależni i odważni, by pokazać swoje dzieła i wypowiedzieć się na jakiś temat. Czasami się zdarza, że ci artyści są swoistymi prorokami niektórych wydarzeń - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 grafik Wojciech Korkuć, odnosząc się do pokazu plakatów pt. "Dzień Zwycięstwa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń plakat grafika Zamek Ujazdowski Warszawa wojna na Ukrainie

"Prawo kobiety do wyboru" tematem spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

"Prawo kobiety do wyboru" – to tytuł kolejnego spotkania w cyklu "Napięcia kulturowe", które odbędzie się już 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Założeniem cyklu jest rozmowa na tematy, które pozornie są czarno-białe, znalezienie szerszego pola, w którym możemy otworzyć tę dyskusję, i zapraszanie gości, którzy będą mieli różne podejście do proponowanych tematów – wyjaśniała w audycji "Trójka przed południem" kuratorka cyklu Agnieszka Kolek. Jednym z patronów wydarzenia jest radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej feminizm kobieta prawo Warszawa Zamek Ujazdowski patronat