Bach interpretowany po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 18:30
Wszyscy kochamy Bacha. Pod każdą postacią – w opracowaniach, transkrypcjach, aranżacjach, przetworzeniach, inspiracjach, wariacjach. Przed nami sobotnie popołudnie z Bachem nieoczywistym. Zawsze jednak zagranym z poszanowaniem oryginału.
Jan Sebastian Bach
Jan Sebastian BachFoto: Shutterstock/Uncle Leo

W audycji przekonaliśmy się, jak Bacha słyszą: Gustaw Mahler, Esa-Pekka Salonen, Raphael Rogiński, Dorothee Oberlinger i Edin Karamazov, Marcin Masecki i Piotr Orzechowski, Peter Gregson, Marcin Zdunik i Alek Dębicz, Thomas Enhco i Vassilena Serafimova, Vikingur Ólafsson.


Posłuchaj
88:29 2022_08_20 17_00_02_PR2_wakacje z plytami.mp3 Bach interpretowany po swojemu (Wakacje z płytami/Dwójka) 

***

Jan Sebastian Bach (1685-1750) - niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.

Pochodził z rodziny, która już w XVI wieku znana była z muzycznych zamiłowań. W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami.

Jan S. Bach rozpoczął edukację muzyczną w wieku ośmiu lat. Dwa lata później zmarła matka, a wkrótce potem ojciec. Osierocony Jan Sebastian znalazł się pod opieką najstarszego brata, wówczas już organisty. Przy nim poznawał tajniki kompozycji i gry na klawikordzie.

Kompozytor, organista

Samodzielne życie rozpoczął, mając 15 lat, jako sopranista w kościele św. Michała w Lüneburgu. Następnie wędrował po Niemczech w poszukiwaniu dalszej wiedzy muzycznej. Poznawał różne style kompozytorskie i muzykę największych ówczesnych mistrzów. Zajmował szereg stanowisk. Był nadwornym organistą i kameralistą w Weimarze, kapelmistrzem i dyrektorem muzyki kameralnej w Köthen. Tam, na dworze księcia Leopolda skomponował najwspanialsze dzieło barokowej muzyki kameralnej – sześć koncertów brandenburskich, zwanych tak od dedykacji kompozytora dla margrabiego brandenburskiego Christiana Ludwiga.

Kantor u św. Tomasza

Spokojne życie Jana Sebastiana uległo zmianie po śmierci żony. Powtórnie się ożenił. Postanowił przenieść się do Lipska na wakujące stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza. Tam w ciągu 27 lat powstała większość jego muzyki kościelnej: kantaty, pasje według św. Jana i św. Mateusza, wielka msza h-moll, oratoria, motety oraz magnifikat.

B-A-C-H

Ostatnim, niedokończonym dziełem Bacha była Die Kunst der Fuge, czyli sztuka fugi. Jedyny w swoim rodzaju podręcznik techniki fugowanej, ujawniający stopniowo nieograniczone możliwości techniki kontrapunktycznej. Jako czwartego tematu użył dźwięków b, a, c, h – co jest muzycznym zakodowaniem nazwiska Bach. Wielu uważa ten utwór za kwintesencję polifonii.

***

Tytuł audycji: Wakacje z płytami

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Bach inspiracją dla pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 22:00
Jaki wpływ wywarł Bach na twórczość wiedeńskich klasyków? Jakie utwory Bacha zalecał grać Chopin, a o co swoich uczniów prosił Wagner? Kiedy Bachem zajmował się Mahler i co myślał o twórczości lipskiego kantora Debussy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach historyczny i współczesny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 15:39
W kolejnej audycji "Przypadki Bacha" dalszy ciąg konfrontacji starego z nowym. Francuska pianistka Marcelle Meyer i jej historyczne interpretacje Bacha z 1946 r. versus najnowsze nagranie II tomu "Das Wohltemperierte Klavier" z udziałem angielskiego klawesynisty Trevora Pinnocka. 
rozwiń zwiń